Неділя, 13 Жовтня, 2024

Парк імені Лазаря Глоби у Дніпрі – ландшафтна пам’ятка національного значення

Одним з найстаріших парків нашого міста є парк імені Лазаря Глоби, пише dnepr-future.com.ua.

 На сьогодні він у плачевному стані. При тому,що у місті з’являються нові парки і сквери, багатолітній зелений оазис у центрі міста руйнується на очах. Розруха торкнулась паркових будівель, дитячої залізниці, пішохідного мосту, замуленого озера. Весь парк потребує капітальної реконструкції. Це ландшафтна пам’ятка національного значення і відповідні міністерства теж несуть відповідальність за стан даного природного надбання.

Про історію парку

Заснований парк осавулом Запорозького війська Лазарем Остаповичем Глобою. У 1743 році він оселився на правому березі Дніпра і став насаджувати сади. Коли розбудовувалось місто Катеринослав, князь Потьомкін викупив у Глоби землю і майно. Лазар Глоба залишився жити в насадженому ним же садові. Прожив близько ста років, помер у 1793. Цей сад і носить нині його ім’я. Похований Глоба тут же, у парку , і лише в 1972 році на його могилі, біля старого дуба встановили пам’ятник. 

 Це символічна данина людині, яка заклала для прийдешніх поколінь три великі сади на території нинішнього Дніпра : парк імені Т.Шевченка, сад на Монастирському острові і дитячий парк в центрі міста. 

Автори пам’ятника – скульптор Едуард Курильов і архітектор Костянтин Присяжний. Символічна скульптура – козак саджає дерево. Образ видуманий , бо ніяких зображень Глоби не залишилось. Але саме таким уявляють сучасники невтомного садівника Лазаря.

За довгі роки парк кілька разів перейменовували. Спочатку його називали плодовим садом Лазаря Глоби, потім казенним ботанічним садом, міським і технічним садами, в радянські часи садом фізкультурників, парком Хатаєвича, парком імені Валерія Чкалова і нарешті повернули ім’я його засновника. Сьогодні це Центральний дитячий парк імені Лазаря Глоби.

Дитяча залізниця

В тридцяті роки минулого століття в короткі строки в парку була побудована залізниця . Вона проходила по периметру всього парку і мала довжину два кілометри. Це була перша в Україні і друга в Союзі дитяча залізна дорога. 

Під час війни німці демонтували залізницю і хотіли перевезти в Германію, але не встигли. Через два роки після закінчення війни її відновили і вона стала улюбленим місцем відпочинку для дітей. Крім того тут навчали старшокласників навичок  майбутньої професії. 

Озеро і маленький принц

Серед паркового озера після війни спорудили фонтан з фігурою Самсона. Це було привабливе місце фотографування для відвідувачів парку. Потім Самсон кудись зник, і знайти його сліди не вдалось навіть журналістам, які спробували відшукати втрату.

 Через кілька років на місці Самсона з’явилась скульптура маленького принца, героя відомого твору автора Антуана де Сент-Екзюпері ( скульптор В.Наконечний). Вона гармонійно вписалась в ландшафт.

Сьогодні ця скульптура символічна. Маленький принц, який любив,  прибирав і дбав про свою планету, дивиться на нашу безгосподарність і байдужість до свого міста, свого парку, своєї планети .

Стихії і люди

Природі байдуже до наших проблем. Вона не знає, що таке старі, забиті ливнівки, замулене озеро, яке давно потребує очистки, чи повного відновлення. Їй байдуже до нестачі коштів, чи дозволів міністерств. Вона щедро поливає дощами землю тоді, коли води на небі забагато. Кожна рясна злива закінчується черговим потопом у парку Глоби.

 Поки почнеться його реконструкція, і чи почнеться взагалі, місто може втратити багато рослинності і інших пам’яток в старовинному зеленому оазисі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.