Попри те, що Дніпро сучасне місто з новими вуличками та будинками, в мегаполісі є місця які ще зберегли красу минулого. Мандрівники приїжджають помилуватись на цікаві архітектурні деталі, фігурки на старовинних забудовах, бо вони виглядають дуже привабливо. Далі на dnepr-future.
У місті є красива архітектурна забудова, яка зачаровує людей не лише своїм зовнішнім виглядом, а й цікавою історією. Мова йде про готель “Асторія” — це будинок, що колись опинився в самому епіцентрі бурхливих подій та став знаменитим.
Історичні моменти
Колись у 1897 році у Нью-Йорку побудували дванадцятиповерховий будинок й прикріпили вивіску “Ноtеl “Wаldоrf-Аstоriа”. Далі забудову зруйнували, а на її місці звели нову “Асторію”, яка була розкішною. Так до чого тут готель у Дніпрі? Річ у тім, що престижне ім’я найпопулярнішого готелю світу жило власне життя і його мали багато готелів найбільших міст світу.
У 1913 році у Дніпрі, тоді ще Катеринославі, Сара Кравцова, яка була спадкоємицею купецького роду, збудувала новий дім на Катерининському проспекті й зафіксувала вивіску “Ноtеl “Аstоriа”. Далі було відкриття, звичайна радість того часу і ніхто б навіть не подумав, що в той день відкрили знаменитий готель Дніпра.
Перші роки роботи були досить буденним, там жили солідні мешканці й номери ніколи не залишались без пожильців. Багато людей працювало у готелі, вони готували, прибирали, ремонтували та прислуговували. Готель розчинився у місті, його всі знали вже не як просто будинок, а як великий готель.
Правда була цікава історія, коли з “Асторії” зник Бернстайн. Це був німецький підданий, який наприкінці 1914 року зазнав долі багатьох німців, австрійців, які не змогли вчасно ліквідувати власні підприємства. Готель закрили, але через тиждень він знов почав працювати. Непримітним був і 1917 рік, коли вже були революційні мітинги та маніфестації. Передвісником негараздів була поява в номері готелю більшовицької газети “Звезда”. Та більшовики не змогли знімати там навіть найдешевший номер, тому з’їхали.
Вихор подій
Світ навколо готелю змінився у грудні 1917 року, бо почався більшовицький заколот. 4 січня 1918 року “Асторію” конфіскувала нова влада. У номери заселились Губком РСДРП(б), Губревком та юнацький клуб імені “III Інтернаціоналу”.
У березні до Дніпра втік ЦВК України й місто стало у своїй історії столицею країни. При цьому “Асторія” під свій дах прийняла комітети ЦВКа — Торгівлі та Праці. Далі ЦВК втекли, зникли Губревком та Губком. “Асторію” повернули законним власникам, але постійні біженці з більшовицької росії, які там проживали та хаос, перетворили готель на звичайну нічліжку.
26 грудня до міста прийшла Червона Армія та повстанці батька Махна. Штурмом був захоплений готель, де розташувався Ревком та штаб Махна. Восени вже 1919 року Махно знов був у Дніпрі та називав його “вільним містом”. Він знову зупинився в “Асторії” й перетворив на урядову резиденцію.
З початком НЕПу у Дніпрі почали працювати конкуренти колишньої “Асторії”. Розташувались квартири офіцерів, Гарнізонне Військово-Наукове товариство, Дорожньо-Транспортний відділ ДПУ. Але місто не хотіло прощатись з “Асторією” й в рекламі часто можна було бачити назву готелю, люди противились його зникненню.
Відновлення минулого
У 1931 році на проспекті Дмитра Яворницького, тоді ще Карла Маркса, знов свої двері відкрив готель “Асторія”. Офіцерів там вже не було, біля дверей поставили швейцара, за стійкою — портьє, а в ресторані почали працювати офіціанти. У 1936 році постановою обкому партії розігнали всіх відомчих й “Асторія” почала працювати як повноцінний готель.
Після початку Другої світової війни, коли німці зайшли у Дніпро, то у 1941 році оголосили готель власністю рейху й використовували його за прямим призначенням. В період окупації там навіть мешкав штадкомісар Клостеріан. Коли у місті відбувались бомбардування у 1943 році сам готель не постраждав, але було знищено водогін, опалення, електропроводку. Всередині все вигоріло, але зовні забудова не змінилась. Це врятувало її під час післявоєнної реконструкції проспекту.
У 1949 році забудова встояла, але назва зникла з документів й готель почали називати “Дніпро”. Хоч почалось нормальне життя готелю, але дніпряни не приймали нову назву й навіть туристи заходили у “Дніпро”, а всередині відчуттями були в “Асторії”. Коли готелю повернули стару назву й на фасаді замайоріла вивіска “Ноtеl “Аstоriа” цей день ніхто не запам’ятав, бо “Асторія” всі ті роки була і є, попри всі зміни її назви.
В нові часи сучасності “Асторія” зберегла колишнє значення. У 2000-х роках провели реставрацію й відновили первинний вигляд готелю, тобто самої будівлі. Також змогли відновити характерні бані. У сучасності “Асторія” має статус пам’ятки архітектури. Головне те, що це одна з історичних будівель мегаполіса, яка ні в які періоди не змінювала своє функціональне призначення. “Асторія” — найстаріший готель Дніпра, який вдалося зберегти.
Обов’язково варто подивитись на цю красиву забудову й навіть побувати в середині. Прекрасний, величний, зі своєю історією, готель приваблює відвідувачів. Його люблять місцеві мешканці й ним цікавляться туристи. Готель зберіг свої архітектурні тонкощі й старовинний дух.