Неділя, 23 Червня, 2024

Перший в Україні віртуальний музей композитора Володимира Скуратовського у Дніпрі

Ім’я композитора Володимира Скуратовського добре знають не лише у музичних колах Дніпра, а й по всій Україні та за кордоном. Поет, музикознавець, піаніст, викладач, Заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки композиторів України та Конгресу літераторів України, він ніколи не випинав своїх заслуг. Пропрацював 26 років у музичній школі №6, викладав у музичних училищах Кам’янського та Дніпра, в академії музики імені Глінки. Раптово пішов з життя під час концерту у школі у червні 2016 року, що стало сильним ударом для рідних та друзів. Його ім’я носить школа, де він викладав, а вдова Ольга, колеги з музичної школи, учні та студенти створили ще й віртуальний музей – перший в Україні, присвячений композитору. Далі на dnepr-future.

Володимир Скуратовський: грані особистості

Родом Володимир із Дніпра, народився у квітні 1963 року. Грати на фортепіано почав з 7 років, тоді ж спробував створювати музику сам. Освіту здобув у Москві, що наприкінці 1970-х років минулого століття свідчило про високий рівень підготовки студента. Після Академічного музичного училища при Московській державній консерваторії імені Чайковського, де навчався водночас на 2-х факультетах, став вже студентом консерваторії імені Чайковського. Але з отриманням диплома у тодішній столиці СРСР не залишився, повернувся до рідного міста, де з 1991 року почав викладати у Дніпропетровському музичному училищі імені Глінки. Потім були ще й інші музичні навчальні заклади у Дніпрі та Кам’янському. 

Крім викладання, Скуратовський брав активну участь у культурному русі області. У 1995 році керував молодіжним ансамблем скрипалів “Violino”, у 1999 році грав у фортепіанному квартеті “Консонанс”. Долучався до міжнародних науково-практичних конференцій, форумів музикознавців, був одним з ініціаторів організації та проведення у Дніпрі Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальні проблеми музикознавства”. Досліджував оперну, симфонічну та хорову творчість українських та російських композиторів 19 – початку 20 століття, написав на цю тему чимало статей.

Разом з дружиною Ольгою створив музично-педагогічний проєкт “Юна Опера”, де готували вистави студенти Дніпропетровського училища та консерваторії імені Глінки, учні музичних шкіл міста. Гастролі “Юної Опери” тепло приймали у різних містах України, Росії, Литви. Сам написав серію творів для симфонічного оркестру, хорові та камерно-інструментальні п‘єси, музику до драматичних вистав. Музикознавці відзначають у працях Скуратовського вплив традицій пізнього романтизму, яскраву театральність, переосмислення жанру старовинної сюїти, пошуки українських національних елементів музичної мови. Твори Володимира Ілліча виконують на міжнародних фестивалях України, Італії та США, дослідженню його творчої спадщини приділяють увагу спеціалісти Державного інституту мистецтвознавства.    

Особливості віртуального музею Скуратовського

Тож не дивно, що пам’ять такої талановитої та непересічної людини вирішили учні й рідні і вшанувати неординарно. Віртуальний музей Скуратовського – окрема електронна платформа, де можна послухати музичні твори композитора, завантажити деякі ноти, навіть очолити власний симфонічний оркестр чи погуляти улюбленими вуличками митця. Увійти на сайт легко навіть зі свого смартфона. А ще передбачені 3D-екскурсії, які знайомлять із життям, творчістю відомого дніпровського композитора.

Одна з кураторів проєкту, учениця Скуратовського Марія Коритна у розмові з журналістами інтернет-видання “Gorod.dp.ua” відзначила, що сподівається: цей музей стане поштовхом до диджиталізації всієї музейної спадщини міста. Адже час висуває свої вимоги, дітям набагато цікавіше відвідати саме такий урок у віртуальному музеї. Сайт можна використовувати на уроках музики у звичайних та музичних школах, для презентацій української спадщини. І ця багатофункціональність робить його цінним для розвитку не лише освіти, а й культури.

Як створювали віртуальний музей Скуратовського?

Вдова композитора, кураторка проєкту Ольга Скуратовська розповіла журналістам “Gorod.dp.ua”, що ідея створити електронний ресурс, де були б розміщені матеріали про творчість талановитого сучасника, існувала давно. Реалізувати її вдалося, завдяки гранту Українського культурного фонду, який група ініціаторів отримала влітку 2023 року, та підтримці благодійної організації “Благодійний фонд “Реалізації Ідей”. До роботи долучилися всі, хто знав Володимира Ілліча: друзі, учні, студенти. Спільними зусиллями створили незвичайну платформу. За словами Ольги Скуратовської, оригінальним вийшов розділ “Діалоги”, де можна віртуально поспілкуватися з митцем: поставити питання, почути відповіді, сформовані з його матеріалів, нотаток і навіть віршів.

Значення музею Скуратовського для Дніпропетровщини

Віртуальний музей Скуратовського відкрився у Дніпрі у жовтні 2023 року, що стало важливою подією у музично-освітніх колах не лише обласного центру, а й інших міст регіону. Нестандартний підхід, цікава подача, витриманий стиль, особливо сподобалося учасникам заходу, що доступ до інформації легко отримати з будь-якого міста і навіть країни. Перший віртуальний музей композитора в Україні через рік після відкриття став ще більш популярним, як один із музичних та освітніх центрів. 

Варто згадати, що Володимир і Ольга заснували ще й авторську програму “Дитяча філармонія”, за якою діти від 2 до 10 років могли слухати класичну музику. А для дорослих Володимир Ілліч проводив програми “Дискусійний клуб” і “Музична вітальня”. Переглянути ці матеріали теж можна на цій електронній платформі. Донька композитора Марія сказала журналістам, що для батька навіть створення такого музею вже було б дивом. А тим більше – музею його імені. Марія певна, що тато хоч би й ніяковів, але все ж таки був дуже радий і пишався б такою честю й довірою.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.