Неділя, 30 Червня, 2024

Особливості архітектури Дніпра — кам’яні птахи

Дніпро — красиве, комфортне, сучасне та атмосферне місто. Воно має власну історію, незвичайні споруди та вражає цікавими деталями. Якщо говорити про його архітектуру, варто зупинитись на рідкісних деталях, які можна бачити на фасадах будинків. Зробити це можна зараз рідко, але якщо придивлятися, то око зафіксує кам’яних левів, птахів, химер, жаб, сатирів. Це спадщина декору XIX-XX століть. Далі на dnepr-future.

Історичний декор

В Катеринославській архітектурі переважають кам’яні зображення пташиного світу і найбільше левових голів. У сучасності можна знайти деякі будинки звідки на людей дивляться витвори мистецтва, яким вже понад 100 років. Виділяють також орлів, качок, крилатих левів та казкових півнів. Дослідники не можуть пояснити історію зображень птахів катеринославського декору. Залишається загадкою й чому саме ці елементи декору було втілено у візерунках. Складним питанням лишається і те, що пташки в оздобленні будинків зустрічаються комплексом з іншими елементами декорування. Це можуть бути голови жінок, левів та сатири.

Джерело: dnipro.libr.dp.ua

Яскравою пам’яткою тієї доби вважається прибутковий будинок, який було збудовано у 1890-х роках. Ця забудова вкрита різноманітними декоративними елементами. Можна побачити фігури “гномиків” з молотками, голови жінок з пишними зачісками. Арку прикрашають голови левів з сумним виразом обличчя. Ще можна бачити загадкових сатирів. Над вікном розташовані птахо-леви — це істоти, що мають тулуб птаха та голову лева чи навіть химери. Вони великі й зі злим обличчям, крилами та мордами. Таких крилатих істот на будинку 13 штук, що наводить туристів на роздуми про їх історії.

Також над третім поверхом будинку є великий фриз. Над вікнами розташувались голови двох сатир над птахо-левами. На жаль, у сучасності оздобленні руйнується швидко через неналежний догляд. Якщо за цим не слідкувати, історичні елементи підуть в історію.

Цікаві фігурки

Також цікавим архітектурним декором є птахи та сатири на забудові по вулиці Вернадського, 13. Цей будинок збудували у 1880-х роках у “цегляному стилі” та красиво задекорували. Прикріпили голову сатира, жіночі голови та орнамент з квітів. Забудову називали “Будинок з сатиром” через велику голову сатира, яка прикрашала будівлю. Декілька років назад голова зникла й ніхто не знає куди саме.

Джерело: dnipro.libr.dp.ua

Також Дніпро має ще одну історичну будівлю, де в декоруванні можна бачити сатир та пернатих хижаків. Це забудова на вулиці Короленка, 17. Цей будинок є пам’яткою архітектури і його також побудували у 1890-х роках. Це досить гарний зразок цікавого стилю з фігурками. Тут додали навіть вертикальні ліпні панно, яких є 6 штук, по центру та на бічних крилах. Така ідея запозичена з епохи Римської імперії. В кожному панно є “римський” орел, а під ним зробили складну композицію з орнаментів рослин та арматури. На кожному панно, у нижній його частині, можна бачити волохату голову сатира. Також є загадкою сама ідеї цієї композиції.

Варто згадати, що на вулиці Шевченка, 30 у 1894 році побудували також цікавий будинок за проєктом невідомого архітектора. Зовні забудова досить примітивна, але якщо придивитись, то можна побачити красиві елементи декорування. Це вази біля вікон, гірлянди з рослин та маленькі голови левів. Під кожним вікном можна бачити двох казкових птахів й досить часто люди думають, що це півні. Збереглося 20 кам’яних пташок, які живуть на цьому будинку понад 120 років. Їх важко побачити, проходячи повз, але якщо придивитись, то все видно.

У Дніпрі ще можна знайти декілька місць з подібними декораціями й помилуватись ними. Тема птахів у прикрашенні будинків досить приваблива. У сучасності це майже не використовується, тому такі елементи є родзинкою міста й приваблюють туристів. З такого оздоблення можна розповідати чимало історій про минуле міста, а люди з цікавістю будуть їх слухати.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.