Неділя, 15 Вересня, 2024

Проєкт від програміста Дмитра Маркіна: “Антологія дніпропетровських шахів”

Шахи – дуже давня гра, про яку складено багато легенд, дослідники погоджуються, що походить вона зі Сходу. Чимало українців захоплюються цією грою, у кожному місті України приймають обдарованих дітей шахові гуртки. Популярними стали чемпіонати онлайн серед гравців різного віку та рівня майстерності. Але міжнародний майстер з шахів, дніпрянин Дмитро Маркін певен, що досвідчений шахіст має знати не лише теорію шахової науки, а й її історію, принаймні, свого регіону. Тому програміст взявся за незвичайний проєкт – “Антологія дніпропетровських шахів”, над яким працює вже понад десятиліття. Деякі частини тритомника вже доступні в інтернеті. Далі на dnepr-future.

Як виникла ідея?

Дмитро Маркін розповів журналістам інтернет-видання “Epam.ua”, що наштовхнула на створення незвичайного проєкту робота над сайтом Дніпропетровської обласної федерації шахів. Йому запропонували займатися розробкою, і майстер вирішив створити на сайті окремий історичний відділ. Одразу ж зіткнувся з тим, що потрібної інформації майже немає, довелося досліджувати пресу, книжки, спілкуватися з ветеранами-шахістами. Чимало цікавого про історію шахів у дореволюційному Катеринославі відшукав у рукописі багаторічного голови обласної федерації Євгена Узуна. Писав її автор у 1960-1980-х роках минулого століття, але опублікувати так і не зміг.

Дмитро склав 3 томи по 350 сторінок кожен, куди увійшла цікава історична інформація. А ще – зібрані з різних джерел понад 15000 партій, які зіграли дніпрянські шахісти на місцевих, національних та міжнародних змаганнях, починаючи з 1902 (коли з’явився перший гурток у Катеринославі) до 2002 років. Це стало оригінальним ноу-хау програміста, він пересвідчився, що в інших книгах, присвячених історії шахів Харкова, Львова, Одеси, Миколаєва, Житомиру нічого подібного немає.

Некомерційний, але дуже цікавий проєкт

Дмитро називає свою роботу історичною пам’яткою шахам у Дніпрі, деякі частини зібраних матеріалів вже виклав у інтернеті, як ознайомлювальні фрагменти. Два томи хотів би ще й видати друком, а от третій планує залишити тільки електронним. Так – на його думку – зручніше, бо останній том містить найсвіжішу інформацію, яку треба постійно оновлювати. 

Автор розуміє, що проєкт – некомерційний, вкладав лише власні сили та кошти, але прибуток його не цікавить. Журналістам пояснив, що такою бачить свою місію, адже ніхто, крім нього, за подібну роботу не візьметься. Паралельно працює ще й над кількома підпроєктами про особистості та локації “Антології дніпропетровських шахів”, в чому допомагають представники шахової спільноти Дніпра та області. Активно підтримували інформацією дослідника понад 300 зацікавлених ентузіастів.

Чому саме антологія шахів?

Фото: Дмитро Маркін у 3 роки

На це питання Дмитро Маркін журналістам відповів просто: бо сам шахіст. Рухати фігурки намагався з 3,5 років, зацікавили грою мама і дідусь. У 8 років записався до шкільного гуртка, через декілька років отримав перший розряд і перейшов до спеціалізованої дитячо-юнацької школи № 9. Програміст зізнався, що ця гра приваблювала духом суперництва, чесною боротьбою, коли все залежить не від удачі чи прихильності суддів, а від тебе особисто.

Брав участь у численних місцевих та регіональних змаганнях, і досить успішно, у 2009 році став міжнародним майстром з шахів. Паралельно здобував освіту, другий диплом отримав у комп’ютерній академії “ШАГ”, працював системним адміністратором, практикувався у розробці сайтів. Кар’єру інженера-програміста розпочав лише у 2015 році, на той час вже піднявся по сходинках від віце-президента Дніпропетровської обласної федерації шахів до виконавчого директора об’єднаної обласної та міської федерації з шахів.

Програміст Дмитро Маркін відзначив, що цікавиться і онлайн турнірами, але залишається прихильником живих змагань, де можна поспілкуватися з однодумцями, познайомитися з цікавими людьми, з обдарованими шахістами. Це теж важливо для розвитку гравця, бо шахи – це не тільки вивчення нюансів партій від метрів. Навіть у компанії “ЕРАМ”, куди влаштувався працювати, зібрав спільноту поціновувачів гри. На думку Дмитра Маркіна, оптимально, коли шахи супроводжують, але не заважають професійній діяльності, чого намагається дотримуватися у повсякденному житті.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.