Четвер, 19 Вересня, 2024

Таємниці скіфських курганів. Дніпропетровщина

Найдорожчі артефакти , знайдені на території України, належать саме періоду скіфської культури. Датовані вони починаючи з VIII століття до нашої ери. Саме в цей час на території Причорномор’я та Приазов’я , а пізніше на Подніпров’ї з’явились войовничі кочівники. Називали себе сколотами (що значить лучник) і були іраномовними. Скіфами їх назвали греки, перші поселення  яких з’явились на цій території  в VII столітті до нашої ери, пише dnepr-future.com.ua.

Скіфи вірили в потойбічне життя, тому поховання вождів були багатими і колективними. В могилу потрапляли раби,  дружини, коні, обов’язково вкладали зброю, посуд, прикраси і золото. Золоті прикраси виготовлялись не лише скіфськими ювелірами, а і греками на замовлення і були досконалої, витонченої роботи.

Більша частина знайдених коштовностей виготовлена пізніше, десь у IV столітті до нашої ери, коли був найбільший розквіт скіфської культури. 

Скіфські кургани на Дніпропетровщині 

У нашому регіоні знайдено найбільше археологічних пам’яток скіфської пори. На території області в переліку археологічних пам’яток більше семи тисяч курганів. І це не точні дані, адже з часом дослідники відкривають  все нові кургани і могильники. Половина з них не досліджена , деякі втрачені, розорані під поля чи зруйновані «чорними археологами». Звісно, про всі згадати в одній статті неможливо, але хоча б про п’ять найбільших курганів нашого регіону ми маємо знати.

Товста Могила

У 1971 році археолог  Борис Мозолевський біля села Покров, що на Дніпропетровщині, відкрив курган з двома похованнями, який став найціннішою археологічною знахідкою. Мозолевський був позаштатним співробітником , молодим поетом. 

Отримав завдання дослідити курган, який потрапив до зони знищення. На початку розкопок виявили сліди грабіжників. Але завзятий археолог продовжив роботи.

Потрібно було повністю зняти поверхневий пагорб кургану. Артефакти збереглись на глибині більше восьми метрів. 

Центральне чоловіче поховання скіфського вельможі , в якому виявили останки слуг, коней, зброю, посуд, було частково розграбоване. А от бічне відкрило могилу жінки і дитини. 

Було знайдено понад шестисот золотих прикрас, що свідчило, що це саме  царський курган. Він значиться в переліку як Товста Могила. Саме в цьому кургані була знаменита золота пектораль.

Сам археолог згадував, що вже відкривши позолочену камеру-поховання, він не зупинився, а продовжив пошуки, відчуваючи , що знайде ще щось незвичайне. За десять сантиметрів від місця, розритого грабіжниками, розчищаючи долівку, камери, він знайшов пектораль, нагрудну прикрасу скіфського царя. То було найсенсаційніше відкриття минулого століття. 

Ці безцінні артефакти історії  зберігаються в Музеї історичних коштовностей України.

Курган Чортомлик 

Біля села Чкалове, що на Дніпропетровщині, височить двадцятиметровий скіфський курган Чортомлик. Досліджувала його ще у 1862 році  експедиція імператорської археологічної комісії. Керував роботами відомий археолог І. Забєлін. 

Це теж царське поховання. Були знайдені останки царя і цариці, рабів, коней. Багато зброї та золотих і срібних прикрас. Найцінніша знахідка, срібна амфора, зберігається в Ермітажі (Санкт – Петербург).

Олександропільський курган 

В Солонянському районі, що на Дніпропетровщині, знаходиться ще один скіфський царський курган. Місцеві називають його Луговою могилою. А в переліку історичних пам’яток він значиться як Олександропільський курган. Він давно розграбований, але навіть після «чорних археологів»  вчені знайшли золоті і срібні прикраси, зброю, зображення змієногої богині, дочки Борисфена. 

Цей курган став першим , який розкопували науковці. Протягом трьох років (1852-18550 ) проводились розкопки, мали вестись щоденні журнали,  досліджуватись підземні споруди. Керували цими роботами вчені А. Терещенко та Є. Люценко. Але журнальні записи виявились формальними, мало інформативними. Деякі відомості записувались заднім числом, непослідовно. Не було і точного переліку знайдених речей. Тому повного уявлення про розкопаний курган немає.

Лише у 2004 році археологи повернулись до цього місця і детальніше його вивчили. 

Нечаєва могила

У Нікопольському районі, що на Дніпропетровщині, біля села Лукіївка  знаходиться найвищий у смузі Євразії скіфський курган IV століття до нашої ери – Нечаєва Могила. Його ще називають Гегелиною Могилою. Назви пішли від прізвищ поміщиків, які у ХІХ столітті володіли цими землями: спочатку Нечаєв, а далі землю викупив поміщик Гегела.  

В тому ж ХІХ столітті  історики Дмитро Яворницький та Іван Забєлін планували провести археологічні розкопки цього кургану. Але поміщик Нечаєв не дозволив. Могила так і залишилась не дослідженою. Планувались розкопки після закінчення другої світової війни. Теж не сталось.  

Зараз біля могили встановлено пам’ятник загиблим у війні. Саме в цих місцях проходили запеклі бої і загинуло багато наших воїнів.

Краснокутський курган

Це древнє поховання знаходиться біля села Григорівка, Солонянського району, що на Дніпропетровщині. Створене близько III-IV століття до нашої ери. Перші розкопки проведені в 1860 році відомим археологом Іваном Забєліним. 

Насип кургану не дуже високий, похоронна камера, як свідчать архівні документи, була круглою, більше двох метрів висотою. Могила була пограбована ще до розкопок, але археологи знайшли бронзові стріли, мечі, уламки посуду, прикраси. А також в похованні в ряд стояли вісім амфор. Поховання належало чоловікові. Поруч збереглася не пограбованою могила коней. Тут були знайдені залишки возів, прикраси для кінської збруї та інші речі.

Таємниці розкриваються поступово

Якщо думати про старовину, про древні пам’ятки, які дійшли до наших днів, то мимоволі виникає думка, що саме в цих артефактах криється таємниця життя, про яку знали наші предки, і яка не розгадана сучасними поколіннями.

Древні таємниці не поспішаючи відкривають перед нами якісь знаки. Нещодавно в нашій області археологи інституту археології Національної академії наук України розкопали ще одну неушкоджену могилу. Це захоронення скіфської амазонки. На руках і на шиї у неї були прикраси, поруч – чаша, амфора і стріли. 

Степові піраміди не захищені від знищення. Часто під колесами тракторів гинуть мільйонні скарби. А продаж сільськогосподарських  угідь загрожує назавжди поховати багатство скіфських курганів. І нашу історію.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.