Середа, 16 Жовтня, 2024

Найдовший житловий будинок: «Китайська стіна» в Дніпрі

Дніпро славиться незвичайними рекордами й так було завжди. Знаменита Китайська стіна на Перемозі з’явилася понад сорок років тому, прославившись на весь колишній Союз завдяки рекордній довжині та незвичайній конструкції. Як склалася доля найдовшого в Україні будинку, та як живуть його мешканці сьогодні пише dnepr-future.com.ua.

Житловий масив Перемога та його визначні пам’ятки

У південно-західній частині міста, зліва від центру Дніпра, вздовж берегової лінії розташований великий, світлий та престижний житловий масив. Він виріс протягом восьми років активної забудови. Спочатку, головний архітектор і автор проєкту Павло Нірінберг спроєктував експериментальний масив, давши йому назву Лоцманський.

Але вже 1975 році, в переддень свята перемоги над німецько-фашистськими загарбниками, забудову перейменували в «Перемогу», об’єднавши новий житловий масив Лоцманський з Мандриківським, який з’явився на 2 роки раніше. Їх назви походять від стародавніх дніпровських поселень.

Загальну Перемогу дніпряни прийняли повністю. Назва навіть втратила лапки при написанні, ставши ім’ям прозивним. Масив продовжили забудовувати цілою групою архітекторів. На той момент на його території проживало понад 66 тисяч осіб, а район забудови охопив понад 150 гектарів прибережної зони.

Пізніше все це назвали пам’ятником архітектури, і творці проєкту отримали державні премії. Всупереч тому, що для будівництва довелося намивати ґрунт, а велика частина будинків — це типові багатоповерхівки, і тоді, і в наші дні Перемога є одним з найбільш престижних і бажаних місць для життя в Дніпрі.

Район складається з 6 масивів, а його легендарний довгий будинок розтягнувся на три тролейбусні зупинки вздовж проспекту Героїв. У будинку єдина адреса — проспект Героїв, 12. Але народна назва «Китайська стіна» міцно прижилася, так що пасажирам місцевих таксі досить назвати лише його.

Китайська стіна та її особливості

Дніпровський аналог Великої Китайської стіни, створеної імператором Цинь Ши Хуанді, має кілька головних відмінностей:

  • Вигнута лінія будівлі, що розтягнулася з ж/м Перемога-4 до ж /м Перемога-5.
  • Довжина становить понад 800 метрів.
  • Кількість під’їздів в будинку — 36 штук.
  • Кількість житлових поверхів — 9.
  • Кількість квартир в будинку — понад 1200.

Деякі квартири в Китайській стіні мають незвичайне планування для часів створення Перемоги: дворівневі, розташовані на самих верхніх поверхах по типу пентхаусів. Розширення стало можливим, завдяки надбудові над машинним відділенням ліфта. Такі чотирикімнатні квартири діставалися не всім, тому, що їх було всього по 2 на кожен під’їзд.

На сьогодні деяка частина квартир виведена з житлового фонду і перетворилася в офіси, тому більш точно оцінити загальну кількість квартир в будинку досить складно. У деяких джерелах Китайську стіну з Дніпра називають найдовшим будинком не тільки в Україні, але і в Європі.

«Стіну» будували протягом двох років, поступово зводячи під’їзд за під’їздом. Пізніше, навколо будинку виникла вся необхідна інфраструктура: дитячі садки та школи, ігрові майданчики та місця відпочинку, аптеки та супермаркети. Перший в місті «Універсам» на 15 кас та площею 1200 кв.м, новий кінотеатр «Салют» та інші атрибути ситого життя радянської людини з’явилися саме на Перемозі.

Перемога сьогодні

З роками Перемогу не стали любити менше. Найграндіозніші новобудови в місті як і раніше зводять саме тут. На Перемозі проходить найдовша набережна в Європі. Китайська стіна стоїть на своєму місці, але давно не є найкомфортнішим житлом масиву. Ті, хто перебирається сюди з інших районів, прагнуть придбати квартиру в новобудові.

Рекорд по довжині не вдалося побити навіть двом довгим будинкам з Петербурга та Москви. Китайська стіна з Дніпра тримає марку, а дніпряни з гордістю зараховують її до міських рекордів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.