Проспект Дмитра Яворницького – це не лише центральна і найважливіша вулиця нашого міста, Дніпра. Далі на dnepr-future. Цей проспект є ще й уособленням давньої, багатовікової історії міста.
Наше місто розкинулося на берегах однойменної на теперішній час річки Дніпро, цей український мегаполіс від дня його створення в 18 сторіччі відіграє і сьогодні важливу роль у житті України, місто здавна займалося й торгівлею, й промисловістю, й сільським господарством на вищому рівні. В сьогоденні Дніпро є своєрідним бастіоном, фортецею української незалежності, серйозним та сучасним культурним центром з одним мільйоном жителів.
Домінантна вулиця нашого міста – проспект Дмитра Яворницького. Він живе стільки ж, як і само місто, яке мало назву і Катеринослав, і Січеславськ, і Дніпропетровськ. Найголовніша вулиця також мала різні назви – раніше вона мала назву на честь Карла Маркса, Єкатерининська, Велика Бульварна та Велика.
Заснування проспекту Дмитра Яворницького
Заснував багатовікову вулицю архітектор Іван Старов, який у період вісімнадцятого століття, коли всі міста тодішньої Російської імперії розвивалися в хаотичному порядку, мав думки на генеральні плани й дотримувався поняття «зручності» і «практичності». Саме ним було ініційовано розміщення найважливіших транспортних, торговельних, культурних та адміністративних установ на великій вулиці, яка починається із центрального залізничного вокзалу. Завдяки цій ідеї, тепер у головний проспект міста є окрасою міста, на якій можна і працювати, і відпочивати.
Історичний дух важливої вулиці Дніпра
Дух 19 століття відчувається саме у подвірних та бульварних комплексах, які тоді славилися усією країною, адже на їхнє утримання витрачались великі кошти: витрати таких проспектів були більшими за повітові міста. Вся атмосфера збереглася і до сьогодення майже в первозданному виді. Очільники великих міст самі приїжджали до Дніпра, аби навчитися такому стилю в забудові міста. Проспект Яворницького нині – це історична пам’ятка у самому серці українського промислового міста.
Проспект названий на честь Дмитра Яворницького, він був знаменитим істориком та філологом, етнографом й патріотом, крім власних наукових доробок прославився особливою екскурсією містом для царя Миколи ІІ. Подивитися вулицею було на шо – на проспекті знаходилися кінотеатри «Люкс», «Модерн», електричні ліхтарі, «Палас», зимовий театр, музеї тощо.
Найстаріша і найрозкішніша споруда найголовнішої вулиці Дніпра
Найстаріша будівля проспекту вважається шовково-суконна фабрика Дніпра, яка знаходиться в будівлі 106. Роботи по її зведенню велись і успішно закінчилися ще у кінці XVII сторіччя. А найрозкішнішою будівлею міста екскурсоводи називають Губернаторський дім – ця споруда була побудована в середині 19 століття. Її архітектурний стиль з елементами англійської готики досі надають будівлі розкішного виду, навіть без зайвого пафосу. За свою багату історію Губернаторський дім побував не лише резиденцією губернаторів, а й елітним англійським клубом, де найбагатші та успішні чоловіки могли відпочити після важкого робочого дня.
Сьогодення на проспекті Дмитра Яворницького
Вражаючою спорудою на найстарішій вулиці нашого міста є й «Дім Хреннікова». Вона є яскравим прикладом саме українського модерну через козацькі мотиви, адже своєрідні башти нагадують вежі Запорозької Січі. В сьогодення це п’ятизірковий готель «Україна», що залишає приємні враження своїм комфортом та статурою. П’ятикілометровий проспект вражає великою кількістю споруд, що мають свою багаторічну історію, історично важливих об’єктів на проспекті вдосталь.