Середа, 16 Жовтня, 2024

Історія проспекту Дмитра Яворницького, що у Дніпрі

Проспект Дмитра Яворницького – це не лише центральна і найважливіша вулиця нашого міста, Дніпра. Далі на dnepr-future. Цей проспект є ще й уособленням давньої, багатовікової історії міста.

Наше місто розкинулося на берегах однойменної на теперішній час річки Дніпро, цей український мегаполіс від дня його створення в 18 сторіччі відіграє і сьогодні важливу роль у житті України, місто здавна займалося й торгівлею, й промисловістю, й сільським господарством на вищому рівні. В сьогоденні Дніпро є своєрідним бастіоном, фортецею української незалежності, серйозним та сучасним культурним центром з одним мільйоном жителів.

Домінантна вулиця нашого міста – проспект Дмитра Яворницького. Він живе стільки ж, як і само місто, яке мало назву і Катеринослав, і Січеславськ, і Дніпропетровськ. Найголовніша вулиця також мала різні назви – раніше вона мала назву на честь Карла Маркса, Єкатерининська, Велика Бульварна та Велика.

Заснування проспекту Дмитра Яворницького

Заснував багатовікову вулицю архітектор Іван Старов, який у період вісімнадцятого століття, коли всі міста тодішньої Російської імперії розвивалися в хаотичному порядку, мав думки на генеральні плани й дотримувався поняття «зручності» і «практичності». Саме ним було ініційовано розміщення найважливіших транспортних, торговельних, культурних та адміністративних установ на великій вулиці, яка починається із центрального залізничного вокзалу. Завдяки цій ідеї, тепер у головний проспект міста є окрасою міста, на якій можна і працювати, і відпочивати.

Історичний дух важливої вулиці Дніпра

Дух 19 століття відчувається саме у подвірних та бульварних комплексах, які тоді славилися усією країною, адже на їхнє утримання витрачались великі кошти: витрати таких проспектів були більшими за повітові міста. Вся атмосфера збереглася і до сьогодення майже в первозданному виді. Очільники великих міст самі приїжджали до Дніпра, аби навчитися такому стилю в забудові міста. Проспект Яворницького нині – це історична пам’ятка у самому серці українського промислового міста.

Проспект названий на честь Дмитра Яворницького, він був знаменитим істориком та філологом, етнографом й патріотом, крім власних наукових доробок прославився особливою екскурсією містом для царя Миколи ІІ. Подивитися вулицею було на шо – на проспекті знаходилися кінотеатри «Люкс», «Модерн», електричні ліхтарі, «Палас», зимовий театр, музеї тощо.

Найстаріша і найрозкішніша споруда найголовнішої вулиці Дніпра

Найстаріша будівля проспекту вважається шовково-суконна фабрика Дніпра, яка знаходиться в будівлі 106. Роботи по її зведенню велись і успішно закінчилися ще у кінці XVII сторіччя. А найрозкішнішою будівлею міста екскурсоводи називають Губернаторський дім – ця споруда була побудована в середині 19 століття. Її архітектурний стиль з елементами англійської готики досі надають будівлі розкішного виду, навіть без зайвого пафосу. За свою багату історію Губернаторський дім побував не лише резиденцією губернаторів, а й елітним англійським клубом, де найбагатші та успішні чоловіки могли відпочити після важкого робочого дня.

Будинок Хреннікова (нині тут розташований готель “Україна”), джерело: vesti.dp.ua

Сьогодення на проспекті Дмитра Яворницького

Вражаючою спорудою на найстарішій вулиці нашого міста є й «Дім Хреннікова». Вона є яскравим прикладом саме українського модерну через козацькі мотиви, адже своєрідні башти нагадують вежі Запорозької Січі. В сьогодення це п’ятизірковий готель «Україна», що залишає приємні враження своїм комфортом та статурою. П’ятикілометровий проспект вражає великою кількістю споруд, що мають свою багаторічну історію, історично важливих об’єктів на проспекті вдосталь.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.