Середа, 16 Жовтня, 2024

На головній вулиці Дніпра старовинна будівля перетвориться в сучасний комплекс

Роботи по оновленню фасадів будівель, які супроводжують проспект імені Яворницького, тривають. Після реставрації будинків біля залізничного вокзалу і тривалим ремонтом вулиці Курчатова, настала черга “Катеринославської суконної фабрики”. Далі на dnepr-future.

Центр містечка

Історія фабрики починається ще в 18 столітті. Дивно, що будівля якій більше 200 років, історичній та архітектурній пам’ятці, стояла покинутою без будь-якого призначення.  Вона була збудована з ініціативи князя Г. Потьомкіна. Тоді Катеринослав був маленьким містечком і розташування фабрики вважалося “за межею”. Будинок побудований в класичному стилі, характерному для тогочасної епохи. Це було велике виробниче підприємство, на яке потягнулися робітники з окружних сіл.

Згодом, навколо фабрики виникла слобідка або фабричне містечко. Робочі та кріпосні звели бараки і церкву, в містечку з’явилася необхідна для життя інфраструктура. У період свого розквіту – початок 19 століття, фабрика займала велику територію в кілька сучасних кварталів і до сучасного вокзалу. Виробляли на ній тонкі сукна для офіцерських мундирів і на широкий ринок. Продукція розповсюджувалась не тільки по території України, а й за кордон. Кілька фабричних мундирів носив імператор, що додавало цінності тодішньому підприємству. Воно складалося з десятка корпусів, а населення слобідки було не менше ніж в Катеринославі. Пізніше, територія підприємства увійшла в міську, а головні корпуси виявилися розташованими на центральній магістралі міста. Однак, з часом всю сировину було використано, а примусова праця та державне утримання фабрики стало нерентабельним і його покинули. Воно використовувалося під склади, і було просто притулком для бездомних або зовсім розграбовано і залишено. За радянських часів будівлю використовували як хлібозавод. Коли виробництво стало застарілим і невигідним, його знову залишили.

У сучасній епосі будівля виявилася непотрібною. Спроби приватних підприємців створити на території новий торговий центр не увінчалися успіхом. За свою тривалу історію воно десятками років було забутим.

Надія на відродження

За останні кілька років, міська влада запустила проект реставрації історично цінних будівель на головних вулицях – Яворницького, Харківській. На щастя, колишня суконна фабрика увійшла в список. Роботи по відновленню будівлі тривають, що також привертає інтерес до його історії і призначення. Реставрація будівлі – це перший етап великого архітектурного проекту з оновлення району.

Другим етапом стане будівництво торгово-розважального комплексу.  Представницьке архітектурне творіння стане його частиною. Масштабний комплекс з’єднає правий та лівий берег, а на районі систематизують комунікації і рух. Важливо, що район вулиці Пастера і до залізничного вокзалу отримає доглянутий, упорядкований вигляд замість колишнього хаотичного і покинутого. Реставрація і будівництво комплексу з’єднають кілька епох воєдино і будуть частиною нового іміджу благополучного міста Дніпро.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.