Понеділок, 29 Квітня, 2024

Історія Покровської церкви, що раніше знаходилась на площі Островського

Площа Старомостова зараз – це масштабна міська транспортна розв’язка, яка з’єднує передмістя із основною частиною Дніпра. Раніше площа називалась Островського (на честь Петра Островського), а найпершою назвою була Покровська. Таку назву головна інфраструктурна розв’язка отримала на честь Покровської церкви, що раніше знаходилася тут. Далі на dnepr-future.

Історія зведення Покровської церкви

Першим етапом у будівництві Покровської церкви було знаходження вільного місця, де було б доцільно звести православний об’єкт. Таким місцем стала площа поруч із хлібзаводом – це місце, біля колишнього першого хлібозаводу, належали Катеринославській казенній суконній фабриці. У 1798-му році за цією фабрикою повністю звели церкву – головний фасад будівлі будувався із дерева, а кінцева форма церки чимось нагадувала довгий сарай. За результатами церква стала однією з перебудов із сараїв при фабричних майстернях.

Напевно головною метою будування церкви нашвидкуруч – це її тимчасовість, адже будівля була зведена в найкоротші терміни. Храм на тодішній площі Покровській мав існувати до періоду, коли фабричне начальство змогло б забезпечити більш капітальне будівництво церковного об’єкту. 

Закриття занедбаної Покровської церкви у 1835-му році

Проіснувавши більше трьох десятків років, Покровський храм офіційно повністю припиняє свою роботу – все через закриття фабрики, адже після цієї події закрились і ті споруди, які належали до Катеринославської казенної суконної фабрики. Об’єкти поруч суконних цехів були тривалий період часу в занедбаному виді, забуті міською владою.

Джерело фото: www.facebook.com/groups/421334225037372

У 1841-му році на цьому місці знаходилося багато великих кількаповерхових будівель, поруч із якими були найвищі труби Катеринослава. Величезні труби забезпечували безперервною роботою панчішні та суконні цехи, які знаходились у фабриці. Поруч із об’єктами стояла і Покровська церква із дерева, яку оточили височенні тополі та осики.

Нова Покровська церква у 1860-1870-хх роках

Із початком 1860-х років, почався новий період у житті Покровської площі. Поруч із фабричним пустерем знаходилися ще занедбана дерев’яна церква, на честь якої і назвали центральну площу Катеринослава. У 1870-му році, на східній території від першого дерев’яного Покровського храму, збудували нову кам’яну Покровську церкву.

Профінансовано будівництво цього православного об’єкту було Новіковим – міським торговцем лісом та купцем. Об’єкт розташувався на перетинах осей одних з найпопулярніших вулиць сучасного Дніпра – Вокзальної та Привокзальної. Старий ж Покровський храм, якій був зведений із дерева, було вирішено перенести до передмістя – а саме до села Мануйлівка-Попівка (нині це район колишнього проспекту Воронцова, між проспектом Слобожанським та житловим масивом Сонячний). На колишньому ж місці, де розташовувалася минулі десятиліття церква, за традиціями встановили гранітний “Покровський стовп”, із зображенням ікони Покрови Богородиці. 

Покровська церква у часи радянської влади

Під час входження України до СРСР, радянською владою за невідомих причин було вирішено закрити православний Покровський храм. Саму будівлю зносити не вирішувались, тож до початку Другої світової війни використовувалася як склад. На початку ж Другої світової війни, маленька відстань до залізничної інфраструктури стала для Покровської церкви руйнівною.

Через близькість із залізничним вокзалом та Старим (Амурським) мостом, під час одного з бомбардувань німецьких військовослужбовців, церква перетворилася на суцільні руїни, розбором яких займались вже у післявоєнний час.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.