Субота, 27 Квітня, 2024

Як у Дніпрі з’явився перший комп’ютер?

В сучасному світі дніпряни не уявляють свого повсякденного життя без різноманітних девайсів. Це стосується і комп’ютерів. З роками вони переформатувались в легкі, сучасні та потужні пристрої, які потрібні кожному. Багато хто ще може згадати своє дитинство та юність без комп’ютера, але тепер роботу та життя без нього просто не уявляє ніхто. Далі на dnepr-future.com.ua.

Історичне минуле комп’ютера

Стрімкий розвиток цифрової обчислювальної техніки почався в 40-х роках XX століття, коли електроніка та мікроелектроніка стали технічною базою, а основою для розвитку ЕОМ стали досягнення штучного інтелекту. Перший відомий механічний обчислювальний пристрій з’явився у 1642 році — “паскаліна”, шести або восьми розрядний пристрій на зубчатих колесах, розрахований на віднімання та додавання десяткових чисел. У 1673 році з’явився “арифметичний прилад” Готфріда Вільгельма Лейбніца. Завдяки цій машині можна було множити й ділити величезні числа.  

Джерело: pixabay.com

Йшли роки, наука не стояла на місці й в 1870 році математик Джевонс зміг сконструювати “логічну машину”, яка механізувала найпростіші логічні висновки. Конструкторами логічних машин у дореволюційній росії стали Олександр Щукарєв та Павло Хрущов, які працювали в навчальних закладах України. Саме Щукарєв відтворив машину Джевонса, але вона не збереглася. Завершальні роботи у створенні перших ЕОМ у 1949-1952 роках поставили науковці Англії, Радянського Союзу та США, які створили ЕОМ із програмою, що зберігалась у пам’яті.

Основоположником IT в Україні й Радянському Союзі був В. М. Глушков, який заснував відомий Інститут кібернетики НАН України. У 1951 році перший комп’ютер створили у нашій країні й назвали “МЭСМ” під керівництвом Сергія Лебедева.

Поява комп’ютерів у Дніпрі

Достеменно невідомо дату, коли саме перший комп’ютер поставили на стіл дніпрянам, але можна прочитати, що початок роботи в цій сфері йде з наукових кафедр при університетах, підприємств, наукових спільнот. Наприклад, у 1976 році почали широко впроваджувати обчислювальну техніку у виробництва Придніпровського регіону. Кафедра ЕОМ В Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара була однією з перших в Україні за цим напрямком. Далі Обчислювальний центр у 1961 році з’являється у Дніпропетровському національному університеті залізничного транспорту імені академіка В. А. Лазаряна. Тоді Міністерство шляху сполучення ухвалило рішення про виділення ДІІТу першої ЕЦОМ “Урал-1”.

Джерело: pixabay.com

З роками додавались нові установки ЕОМ “Урал-3”, “Мінськ-32”, “ЄС-1020”, “Comparex”, які вирішують завдання динаміки та міцності рухомого складу, складають графіки електрифікації дільниць Кривбас-Донбас, виконуються роботи Придніпровської залізниці з оптимізації планів перевезень. Також різні види примітивних за сучасними мірками ЕОМ впроваджуються на промислові виробництва.

Сучасне життя

На початку 90-х років XX століття в Дніпрі з’являється реклама персональних комп’ютерів, недоступних тоді для простих людей. На український ринок вони найчастіше потрапляли з США. У 2002-2003 роках також стався бум на ПК вітчизняного виробника. Комп’ютери збирали з окремих компонентів. При наявності комп’ютера дніпряни бажали й вихід в Мережу. Якщо говорити про всю країну, то у 2004 році “Укртелеком” мав 200 000 інтернет-абонентів, то вже у 2006 році — 613 000. Найпростіше придбати техніку та провести інтернет було людям в Дніпрі, а не в дотичних селищах та селах.

В теперішній час комп’ютерами дніпрян не здивуєш, а найбільш активний розвиток йде шляхом нарощування роботи вбудованого штучного інтелекту. Комп’ютери стали незамінними помічниками людини в інтелектуальній діяльності та головним технічним засобом інформаційних технологій.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.