П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Перлина української архітектури та знесена лікарня: якими будівлями славиться вулиця Короленка

Вулиця Короленка одна з найстаріших та найцікавіших в архітектурному плані вулиць Дніпра, а також одна з найдовших. Її протяжність становить близько 2 км. Детальніше на dnepr-future.

Нижні квартали присутні на всіх старовинних картах Катеринослава, а їх забудова відбувалась у кінці 18 – початку 19 століття. Саме тут представлені зразки багатьох архітектурних стилів, починаючи від типового для Катеринослава цегляного стилю до дуже рідкісного українського модерну.

Історична назва вулиці – Первозванівська. Троїцький храм мав дві межі – Андрія Первозваного та Казанської ікони Божої Матері. Вулиці, які перебували “по руку” цих меж, отримали назви Первозванська (Короленко) та Казанська (Грушевського). 1923 року вулицю Первозванську перейменували на честь письменника Володимира Короленка.

Готель Україна – перлина української архітектури

Готель Україна – один із найвідоміших визначних пам’яток не лише вулиці, а й усього Дніпра. До того ж ця будівля у стилі українського модерну є однією з найбільших пам’яток архітектури України в цілому. ЇЇ власник Володимир Хренніков був яскравим представником української інтелігенції. Місцевий меценат 1910 року задумав збудувати прибутковий будинок, який мав стати живою пам’яткою запорізькому козацтву. Планування та конструкцію будівлі розробивши сам Хренніков, обробку фасаду доручив петербурзькому архітектору Фетисову.

У 1914 році ідея була реалізована і в місті з’явилася унікальна будівля: з 5 вежами, скошеними кутами, і шестикутними вікнами. ЇЇ називали “архітектурною провокацією”. Газета “Південна зоря” критикували будинок за його несумісність із традиційним архітектурним виглядом.

За роки війни частину будинку було зруйновано. Після реконструкції під керівництвом Володимира Зуєва зовнішній вигляд будівлі став трохи скромнішим. Але це не заважає їй досі залишатися однією з найголовніших архітектурних пам’яток Дніпра.

Прибутковий будинок у цегляному стилі

Цікавим об’єктом в архітектурному відношенні є вхід у колишній ТРЦ Гранд Плаза. Колись це був двоповерховий прибутковий будинок, архітектор невідомий. Сам будинок є енциклопедією декору архітектури між 19-20 століттями. Вгорі – дата побудови 1893 рік, поруч дата реставрації – 2000 рік. При цьому всі елементи декору були збережені.

Будівля виконана у цегляному стилі, про що свідчать колони та фронтоні, які виконані з фігурної цегли. На другому поверсі ряд колон з бортиками – у тосканському стилі. Слід зазначити такі елементи: квіткові гірлянди, капітель Іонічного ордера з ліплення, фігури сатирів під кожним вікном, які є символом розкоші та багатства.

Знесена лікарня Червоного Хреста

Не обійшлось і без визначних місць у верхній частині вулиці. Тут до 2019 року знаходився цікавий архітектурний зразок у стилі модерн, єдиний у своєму роді комплекс корпусів лікарні Червоного Хреста. Основним елементом декору був хрест, вписаний у коло.

Загалом будівля налічувала 5 корпусів, збудованих у 1910 році. За більш як сторічну історію свого існування комплекс пережив чимало. 

У 2019 році будівлю знесли під будівництво нового житлового комплексу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.