Вівторок, 19 Березня, 2024

Готель “Україна”: як змінювалася одна з “візитних карток” Дніпра

Прогулюючись по Дніпру, легко помітити величезну кількість сучасних будівель. Вони виростають, здавалося б, в найнесподіваніших місцях, затьмарюючи своїм виглядом застарілі стіни будинків, яким вже по 100-200 років. Однак в старих будівлях є свій шарм. Дивлячись на фасади з ліпниною, головами тварин або міфічних створінь, мимоволі замислюєшся, скільки всього вони “пережили” – гніт часу і погоди, тисячі людей з різними долями, історичні події… Сумно, що в наш час, ми вкрай рідко звертаємо на них увагу, повністю занурившись в зображення на екрані смартфона. 

У місті є багато будівель, “життя” яких може здивувати, захопити або шокувати. Одним з таких є готель “Україна”, якій вже 107 років. Вона прикрашає головний проспект – Дмитра Яворницького (колишній Карла Маркса) і визнана пам’яткою Дніпра, пише dnepr-future.com.ua.

З чого все почалося

Жив в Катеринославі Володимир Миколайович Хренніков – громадський діяч, дворянин, мільйонер. Його описували як дуже скупого, однак якщо він бачив у чомусь матеріальну вигоду, то готовий був вкладатися в це. У 1909 році В.М. Хренніков вирішив побудувати прибутковий будинок на розі вулиці Первозванівської (зараз Короленка) і проспекту. У той час там були розташовані торгові ряди, частина яких йому належала. За договором, всі орендарі повинні були з’їхати і звільнити місце для будівництва. Однак один торговець геть не хотів цього робити. Тоді дворянин вирішив піти на радикальні заходи – розпорядився зняти дах магазину і розібрати стелю. Що спричинило судові розгляди. 

Почати будівництво вдалося лише в 1910 році. Проектував споруду сам В.Н. Хренніков. В результаті витрачених сил і засобів в 1914 році перед жителями тодішнього Катеринослава постала прекрасна 4-поверхова будівля в стилі українського модерну. Прибутковий будинок з дахом з червоної черепиці мав три крила, два виходили на вулицю Первозванівська і Проспект. Їх білі фасади були прикрашені плиткою з яскравим орнаментом. Третє крило йшло вглиб території. У ньому був розташований театр “Паласс”, над входом в який на стіні з майоліки був викладений килим із зображенням квітів і птахів, зокрема, павичів. А всередині увагу всіх приковували люстри у вигляді великих кораблів з металу в стилі Київської Русі. Будинок Хреннікова вражав всіх як всередині, так і зовні незвичністю і єдністю стилю. 

Що відбувалося в Будинку Хреннікова

У 1920-1930 роки в будівлі розташувалися Центральний райком КП (б) У і Центральний райком ЛКСМ. Також з середини 1920-х в частині приміщень вів діяльність профспілка працівників мед і санпраці. А в крилі, яке було вздовж проспекту на 3-му поверсі знаходився Клуб лікарів, там проходили конференції, обговорення та інше. Через це частину будівлі називали Будинком лікаря. 

У 1922 році в Будинку Хреннікова відкрили художній музей. Це було друге відкриття, перше відбулося в 1914-му. У 1923 році тут було 105 експонатів, а в 1927-му – 800. 

У 1924-1925 роках в будівлі особливою популярністю користувався театр. Там проходив Клуб ЛКСМ “Молодий ленінець”. Проводилися покази як агітаційних постановок, так і кінофільмів. З 1927-го заробив театр юного глядача “Піонер”. Також на першому поверсі були магазини вина, хлібо-булочних виробів. 

Згодом в колишньому прибутковому будинку постійно змінювалися орендарі. Це, звичайно, позначалося і на плануванні і зовнішньому вигляді споруди. Однак капітальний ремонт Будинку Хреннікова торкнувся тільки в 1936 році. Тоді повністю відремонтували дах. 

Сумну долю будівля пізнала з 1941 року – коли її оголосили власністю Рейху. Там працював театр з кабаре “Вікторія”. А в 1943 році німці спалили будівлю дотла. 

У 1952-1954 роках будівлю взялися відновлювати, але оскільки початкової проектної документації не залишилося, фасади постаралися зробити максимально схожими на первинний вигляд.

У 1954 році тут відкрили 5-зірковий готель “Україна”. 

Як виглядає зараз готель “Україна” 

У 1990-ті готелі масштабно реставрували. У роботах брала участь ірландська компанія “I.F.H.”. Після завершення реставрації в будівлі відкрили готель “Гранд Готель Україна” і казино. Вона користується популярністю, оскільки знаходиться в центрі міста і облаштована за всіма вимогами сучасності. Будівля є найбільш впізнаваним символом міста і відома не тільки в Україні, а й за її межами. 

Архівні фото: События Днепропетровска и области

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.