Четвер, 2 Травня, 2024

Ж/м “Перемога” – символ епохи

Серед усіх житлових масивів Дніпра найпопулярнішим та, безумовно, найцікавішим є “Перемога”. Відчувається це принаймні через кількість населення, що там проживає: 150 – 200 тисяч населення, таке собі “місто в місті”. У радянські часи вважався зразковим, ба більше – багато хто вважав його найкращим житловим масивом Радянського Союзу. Далі на dnepr-future.

Історія будівництва “Перемоги” цікава, зокрема, з архітектурної точки зору. Почати варто з того, що 2 роки тому, а саме в 2021 році “Перемозі” виповнилося 50 років. Дивовижно, проте точної дати заснування житлового масиву не існує, а називають 2 дати: 1969 рік і 1971 рік. 

Чому ж так сталося? Вся річ у тім, що “Перемога” – дуже велика і поділяється вона на 2 умовних “кущі”: “Перемога-1,2,3” і “Перемога-4,5,6”. Розділяє їх так зване “коло”, хоча насправді дана локація зветься “Площею перемоги” – цю назву від містян ви не почуєте ніколи. Так от, “Перемога-1,2,3” дійсно заснована в 1969 році. А основну частину “Перемоги”: проспект Героїв, бульвар Слави, “китайську стіну”, освоювали в 1971 році.

Історія будівництва

Будівництво житлового масиву дуже добре висвітлювала радянська преса. Річ у тім, що пропаганда того часу працювала як годинник, на високому професійному рівні, тому подібна активність піддавалася гучному розголосу.

Після Другої світової війни житловий фонд був нанівець зруйнований, центр міста був перенаселений, тому й було прийнято рішення про будівництво житлових масивів на околицях міста.

Перша назва “Перемоги-1,2,3” – Мандриківський масив, в той час, як “Перемога-4,5,6” називалася Лоцманським масивом, оскільки була розташована біля історичної слободи – Лоцманської Кам’янки.
У 1971 році почали зводити перші 9-поверхівки. Взагалі, цей час був епохою 9-поверхівок і вище: 12, 14, 16 поверхів. Для нашого міста “Перемога” є цим самим символом цього висотного житлового будівництва.

Проєктуванням житлового масиву займалися ведучі архітектори нашого міста: Євген Борисович Яшунський та Павло Рафаїлович Нірінберг, працівники “Дніпроцивільпроєкту”. З їхніх інтерв’ю можна зрозуміти, що вони дуже натхненно й творчо підійшли до цього процесу. Результат роботи цих двох архітекторів надалі назвуть “шедевром радянського містобудування”. 

То що ж такого революційного вони зробили? По-перше, це сама ідея проспекту Героїв – зробити довгий основний проспект та прикрасити його незвичайними будівлями, абсолютно не притаманними для Дніпра. З одного боку це “китайська стіна”, її довжина, а з іншого боку це вертикальні домінанти, величезні вежі, які в народі звуться “свічками”. Що цікаво, офіційної назви “свічки” не мали.

“Свічки”

Можливо, єдиний об’єкт, який видно з будь-якої точки житлового масиву, це “свічки” – перші хмарочоси Дніпра. Варто зазначити, що тут проглядається певна конкуренція, оскільки першим хмарочосом міста офіційно вважається “Будинок книги” – 18-поверхова споруда, введена в експлуатацію у травні 1976 року. Цікаво, що дана будівля також була спроєктована Нірінбергом П.Р. Колізія в тому, що першою закладена була як раз-таки споруда на “Перемозі”, в 1975 році, але першим добудованим хмарочосом став “Будинок книги”.
Будували “свічки” за допомогою революційної на той час технології – керамзитобетон у ковзній опалубці, новий матеріал і, відповідно, нова форма його застосування. Одна вежа має 28 поверхів, інша – 29, а третя так і не була збудована, хоча і планувалася.
Були також передбачені й кімнати для зберігання колясок та велосипедів, окремі кухні, технічні приміщення.

“Китайська стіна”

Другою перлиною житлового масиву є “китайська стіна”. Вона була зведена впродовж 1972 – 1974 років. Унікальність будинку полягає в тому, що він був найдовшим будинком у Європі. Зараз це вже не так, будинок в Луцьку забрав собі це звання, проте “китайська стіна” досі залишається у першій п’ятірці. Будинок налічує 36 під’їздів, близько 1250 квартир (точно порахувати неможливо, оскільки багато квартирних приміщень було віддано під крамниці), 3 тролейбусні зупинки, його довжина – близько 850 метрів. Складається з різних корпусів, численних арок та вежоподібних кінцівок.
Взагалі “китайську стіну” подавали як подарунок до двохсотріччя міста, яке справляли у 1976 році. Само собою, назва відсилає нас до відомої китайської споруди, побудованої імператором Цінь Ши Хуан-Ді.

Інші цікавинки житлового масиву

Не можна не згадати про універсам – перший супермаркет Дніпра, який був відкритий у березні 1975 року і став, знову ж таки, революційним для рівня радянської торгівлі. Універсам налічував 15 касових апаратів, площу торговельної зали у 1200 метрів – зараз у цьому не вбачається нічого “надприродного”, проте коли заходиш у “Сільпо”, що тепер на місці універсаму, неможливо не відчути дух того часу. 

Ну а куди ж без “Салюту”? Кінотеатр, який безперечно був символом епохи, на жаль, залишився лише в спогадах мешканців міста, а на його місці побудовано житловий комплекс, який носить ім’я легендарного кінотеатру. Його, як і універсам було введено в експлуатацію до 200-ліття міста – в 1976 році. Побудований він був з урахуванням усіх необхідних атрибутів: великий майданчик (офіційна назва – площа Вучетича, теж не вживається містянами), красиві клумби, нависаючий піддашок – не просто так його зображували на листівках та путівниках, найкращий кінотеатр міста, як не крути. Але, час, звісно, взяв своє.

Або ж, бульвар Слави? Дивовижної краси місце, яке щовесни прикрашається чарівними квітами, де проводиться купа заходів, навіть встановлюється своя районна новорічна ялинка! Цікаво, що нумерація будинків продовжується і на житловому масиві “Сокіл”, вищому за “Перемогу”. Пояснюється ця дивна обставина тим, що колись була ідея побудувати один величезний житловий масив – аби в черговий раз продемонструвати всю велич радянського містобудування, але проєкту так і не судилося здійснитися: житлові масиви розділяють декілька вулиць і ніхто не прагне змінити це.

Наприкінці варто згадати про “Фантазію” – кондитерську, яка зберегла свій початковий вигляд і продовжує існувати і в наш час. Попри те, що кондитерське мистецтво теж зробило вже не один крок вперед, “Фантазія” продовжує радувати містян смачними тістечками та позитивним настроєм.

Ж/м “Перемога” – один з найпривабливіших у місті. Житловий масив має багату історію, є справжнім дивом архітектури для свого часу і навіть зараз продовжує розширюватися, з’являється все більше і більше новобудов.

Плюсом до всього є і чудова транспортна розв’язка: з “Перемоги” можна легко дістатися майже будь-якої точки міста, а в центр можна доїхати за 15-20 хвилин. Нещодавня поява тролейбуса № 6, який довозить до Придніпровська, лише покращила і без того добру систему транспорту житлового масиву.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.