Субота, 27 Липня, 2024

Їх не впізнати: Топ-10 локацій Дніпра, що змінилися

Якби з’явилася машина часу та перенесла жителів 1970-1990 років у сучасне Дніпро, вони навряд чи повірили б у повернення на батьківщину. Далі на dnepr-future.

Спогади про місто минулого

Сьогодні можна сміливо сказати, що не лише центральна частина, а й уся територія міста змінилася до невпізнання. Звичайно ж, насамперед згадується фонтан біля ЦУМу, який замінили на приватну карусель та пляж у пустирі на початку Лівого берега Дніпра. Але ми пропонуємо зануритися в атмосферу минулого ще глибше і згадати, а може навіть познайомитися з місцями, які повністю перетворилася за 20-50 років.

Новий Правий берег

У сучасному Дніпрі ще можна знайти старі будівлі та навіть дорогу, викладену бруківкою. Але навіть незважаючи на боротьбу міської влади за історичні пам’ятки, місто продовжує обростати об’єктами, які вже за 10 років не дадуть провести паралель із сьогоднішнім Дніпром.

Житлові комплекси на набережній

Якщо сьогодні місцевим жителям сказати про район “Камен’я”, вони навряд чи зможуть хоч щось відповісти з цього приводу. Навіть, швидше за все, подумають, що це місце знаходиться за межами Дніпра. І тут сильно помиляться. Адже 1967 року район “Каме’ня” знаходився в найжвавіщій нині частині міста.

Неіснуючий нині район, розташовувався на Правому березі біля схилу до річки навпроти Монастирського острова. Там було кілька житлових будинків і велика зелена зона. Сьогодні це місце видно з різних частин Дніпра через сучасні висотні будівлі. Замість скромних будинків, у Дніпрі з’явилися комплекси “Тераса”, “Фестивальний” та “Амстердам”. Єдина подібність, яку можна знайти за часовий проміжок у 60 років — місце розташування фонових стовпів.

Площа Героїв Майдану, 1

Зміна цієї частини міста відбулася порівняно недавно. Ще якихось 8 років тому, у центрі міста стояв пам’ятник Леніну, біля якого щороку зводилася міська ялинка. Наразі на одній з головних площ Дніпра розташована велика парковка, а на місці пам’ятника кожної зими встановлюють відкриту ковзанку.

Парк “Зелений гай”

Не впізнати “Кленову балку” ризикують і люди, які виїхали з Дніпра близько 5-10 років тому. Це місце завжди вважалося перспективним. У Катеринославі балка входила в трійку найбільших зелених зон міста, а в 1950-х роках на її місті почалося будівництво парку з літнім театром, гойдалками та атракціонами, танцювальними зонами.

У роки незалежної України, облаштована балка почала пустувати і перетворилася не лише на звалище, а й на притулок для наркоманів. Швидше за все, саме так запам’ятали це місце люди, які відвідували історичний куточок Дніпра.

Тільки зараз на місці непривітної і навіть страшної місцевості, дніпряни можуть побачити парк “Зелений гай”. У 2015 році ця назва була офіційно закріплена за територією, на якій почалися масштабні роботи.

Сьогодні в парку можна подивитися кіно просто неба, погуляти алеями, розважити дітей на атракціоні або в парку з динозаврами.

Набережна Перемоги

Набережна Перемоги — наймолодша масштабна зміна міста у нашому рейтингу. Раніше найдовша у Європі набережна мала культурний вигляд від міського цирку до кінця Фестивального причалу. Але з 2014 року міська влада почала розвивати місцевості, які ведуть до житлових масивів Перемога і Сокіл. У 2019 році до Дня міста було відкрито частину набережної. На Набережній Перемоги розташувалися сучасний сквер, аквапарк, зелена зона з тваринами.

Головна Хоральна Синагога

Синагога у центрі міста будувалася ще 1852 року. Духовний центр і тоді, і зараз вважається головною визначною пам’яткою міста. Ось тільки з 2000 року Хоральна Синагога набула іншого вигляду та масштабів. У будівлі, що вже існувала, провели капітальний ремонт, а біля його стін звели багатоповерхову будівлю “Менора”. Сьогодні синагога носить найменування “Золота Роза”, а побудована поряд будівля “Менора” стала найбільшим у світі культурно-діловим єврейським комплексом.

Новий Лівий берег

Місто, розрізане пагорбами, річками та балками, найбільше перетворювалося на Правому березі. Проте останніми роками можна побачити колосальні зміни і на Лівому березі Дніпра.

Початок вулиці Любарського

У місці де вулиця Любарського поступово переходить до Слобожанського проспекту, зараз розташувалася популярна автомийка “Orbita” та заправна станція “Окко”. Це жвава ділянка як сьогодні, так і на початку 2000-х років. Основна відмінність лише у віковій категорії людей. Діти, народжені до 2005 року, можуть згадати дитячий майданчик із найбільшими у місті гірками та великою кількістю атракціонів. Діти 2015-2022 років вже згадають заправку, збудовану на місці пустиря.

Житловий масив “Лівобережний”

55 років тому на місці високих жовтих будівель, які видно з набережної на правому березі міста, був тільки пустир. У 70-х роках на Лівому березі розпочалася масштабна забудова. Багатоповерхові будинки будувалися для працівників місцевих заводів.

Популярні перетворення міста

Говорячи про ностальгію за старим містом, дніпряни відразу ж згадують ці три місця:

  • Фонтан біля ЦУМу

До 2011 біля центрального універмагу міста був розташований фонтан. Щоправда, кілька років до кінця свого існування, він не функціонував і служив лавкою для п’яниць. 10 вересня 2011 року на місці фонтану встановили першу в Україні французьку карусель. Вона працює та прикрашає місто і сьогодні.

  • Дім Торгівлі

На відміну від французької каруселі в центрі Дніпра, цей об’єкт вважається “мозолю” міста. У 1977 році у місті було відкрито найсучасніший торговий центр, який дозволяв і реалізовувати товари, і відпочивати не виходячи з будівлі. Ось тільки за роки незалежності країни, Будинок Торгівлі брав участь у багатьох судових розглядах і належав різним людям, що і призвело історичний об’єкт на Лівому березі у жахливий стан.

  • Мост-Сіті або Старий квартал.

Мост-Сіті у Дніпрі – одне з найпопулярніших місць для покупки одягу, зустрічі з друзями, походів у кіно, розваг. Але в середині 90-х на його місці розташовувалися 2-3-поверхові будівлі, а тролейбуси мали дещо інший маршрут.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.