П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Будівля, якій більш ніж 200 років: особняк родини Струкових

Особняк родини Струкових, у якому на початку XX століття розміщувалась резиденція Катеринославських губернаторів, знаходиться на вулиці Володимира Вернадського, 33, пише dnepr-future.com.ua.

Будівля при Катеринославі

Освоєння під міську забудову земельної ділянки відбулося на початку 1790-х років. Перший комплекс забудови, який належав статському раднику Петру Штеричу, зазначено вже на фіксаційному плані міста 1793 року. У 1820-і роки садиба була придбана Катеринославською духовною семінарією. Дещо пізніше Семінарія викупила сусідню садибу Синельникових, утворивши єдине володіння. 

Наприкінці 1840-х років Семінарія повністю продала своє володіння. Вірогідно, що новим власником садиби став Петро Ананійович Струков. Але, за його формулярним списком 1852 року у його власності не значиться будинок у місті Катеринославі.

Новий мурований особняк було споруджено, орієнтовно, у 1858 – 1859 роках. Загальне рішення головного фасаду є спрощеною реплікою Потьомкінського палацу (розташованого неподалік на території сучасного парку ім. Шевченка) у тому вигляді, який палац отримав після реконструкції 1840-х років.

У перші десятиріччя після побудови особняк не використовувався для постійного проживання родини.

25 травня 1882 року, згідно з роздільним актом між спадкоємцями П.А. Струкова, власниками садиби стають брати Олександр, Мануїл та Ананій Петровичі Струкови. У 1883 році, після смерті М.П. Струкова, його доля у садибі була розділена між двома братами.

На середину 1880-х років особняк було здано в оренду під квартиру катеринославського губернатора Дмитра Батюшкова. З 1887 року, після обрання губернським маршалком дворянства, в особняку оселився один із власників – А.П. Струков.

У 1890 – 1900-х роках садиба поступово облаштовується. У 1900 – 1910-х роках в нижній частині ділянки споруджується «Новий Струківський палац». У верхній частині садиби розплановується новий сад. Старий особняк досить ґрунтовно перебудовується. Будинок отримує по всьому периметру парапет з металевою решіткою у стилі модерн.

З кінця 1900-х років зустрічаються згадки про винайм квартир у будинку Струкова по Новодворянській вулиці, але про які саме корпуси йдеться встановити неможливо. 

Будівля при Радянському Союзі

У першій половині 1920-х років особняк було пристосовано під будинок відпочинку залізничників. На початку 1930-х років в будинку розмістилися квартири чиновників обласної адміністрації. Більша частина території колишньої садиби Струкових відійшла під будівництво стадіону «Динамо». 

У середині 1930-х років архітектор О. Л. Красносельський вказуючи особняк у переліку об’єктів доби класицизму, разом із тим зауважив, що «старый Струковский дом почти полностью разрушен». Вірогідно, що архітектор мав на увазі знищення інтер’єрів особняка.

Є відомості 1942 року про роботи з реконструкції дуже пошкодженого «колишнього палацу Струкова», але мова у ньому йде про «Новий Струківский палац», який дійсно було пошкоджено у 1941 році та розібрано за часів окупації міста німцями. «Старий палац» також зазнав ушкоджень. Роботи по його відновленню для розміщення дошкільного дитячого закладу було намічено на 1945 рік. Усі роботи виконано до кінця 1945 року. Найбільш помітним наслідком цих робіт є перероблення даху із майже повним демонтажем парапету та влаштуванням трикутних фронтонів на дворовому фасаді мезоніну, крил та бічних фасадах. Також існує можливість введення нових ліпних елементів у оздоблення інтер’єрів особняку і заміни сходів до мезоніну. Дещо пізніше особняк отримав з нову огорожу з боку вулиці, виконану за зразком огорожі парку ім. Шевченка (розібрано у 2015).

У 1950-х роках, зі спорудженням п’ятиповерхового житлового будинку по вул. В. Вернадського, 33-А, територію колишньої садиби було зменшено до сучасного розміру.

Сучасний стан

З початку 2000-х років особняк закрили на реставрацію. Будівля має статус Пам’ятника архітектури.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.