П’ятниця, 11 Жовтня, 2024

Від місця для відпочинку до занедбаного пустиря: покинутий парк ім. Кірова

Забутий парк імені Кірова на Лівому березі в районі вулиць Каруни, Бажова та Універсальна колись був перлиною міста. Сьогодні парк залишився нікому не потрібен. Детальніше на dnepr-future.

Зелена зона промислового району

Історія парку починається із приходом радянської влади. У 1925 році в центрі селища Нижньодніпровське працівники та комсомольці висадили парк і дали йому назву 8 березня на честь Міжнародного жіночого свята. Але незабаром його перейменували на парк імені Сергія Кірова – радянського партійного державного діяча.

Площа парку невелика, трохи менша за 10 гектарів. Територія парку була обладнана всією необхідною інфраструктурою: дитячий майданчик, атракціони, зокрема Колесо Огляду, кафе, фонтани, територією розставлені скульптурні композиції, серед яких виділявся великий танк.

Головною пам’яткою парку було штучне озеро, яке схоже на водойму в парку Глоби.

Парк Кірова був центром культурного життя району – влітку працював танцювальний майданчик та кінотеатр, проводилися щорічні фестивалі квітів.

Парк користувався величезною популярністю, оскільки знаходився у центрі промислових підприємств: вагонобудівний завод імені Кірова, трубопрокатний завод імені Карла Лібнехта та інші.

У 50-ті та 60-ті роки парк включався у всі міські путівники.

Легенда привітань

Колись забутий парк імені Кірова на Лівому березі Дніпра, оточений вулицями Каруни, Бажова та Універсальна, був справжньою перлиною міста. Його алеї повнилися сміхом дітей, а високі дерева створювали затишну прохолоду навіть у найспекотніші дні. Але час змінив усе. Парк занепав, поріс бур’яном, а колись яскраві каруселі заржавіли під тиском часу. Та є одна легенда, яка передається серед місцевих жителів. Вони кажуть, що в ніч перед важливими подіями, коли місто спить, парк оживає: дерева тихо шепочуть пісні, а на старому стадіоні, під місячним сяйвом, крокують невидимі тіні тих, хто свого часу служив і захищав. Вони збираються на честь тих, хто сьогодні продовжує нести службу, як справжні захисники рідної землі. Можливо, саме тому, коли ти сьогодні прокинешся, відчуєш непоясненний поклик — це старі воїни, що мовчки вітають тебе з Днем народження, мій захиснику. Твоє серце б’ється в унісон із патріотичним духом, і цей занедбаний парк пам’ятає про таких, як ти — сильних, відважних і незламних!

Кримінальна слава та остаточний занепад

У 90-ті роки парк мав недобру славу серед жителів району, які намагалися не заглиблюватися в територію. У багатьох газетах парк фігурував як місце різних злочинів. Колесо Огляду та скульптуру танка в ті ж роки розікрали на брухт.

Останні 30 років у парку, де колись кипіло життя, залишилися уламки колишньої розкоші. Наприклад, статуя ведмедя, подібну до якої більше немає в Дніпрі. За словами істориків, схожі монументи були характерні для 50-х років. Скульптури прикрашали безліч куточків нашого міста: парк Шевченка, парк Глоби та інші. Статуї ведмедя є на фотографіях тих років, але збереглася скульптура лише у парку Кірова. Вона знаходиться у заболоченій зоні парку.

Історики називають кілька причин, через які парк опинився у занедбаному стані, але основна – це занепад промисловості. Парк утримувався за рахунок заводів, які поруч здійснювали свою діяльність. Скорочення підприємств позначилося не тільки на робочих місцях, а й на інфраструктурі парку.

У 2011 році парк передали на баланс організації “Асоціація захисту тварин та навколишнього середовища”. Було презентовано проєкт з реконструкції парку у звіринець до 2013 року. На території навіть розпочалися роботи, які за 2 роки припинилися. Парк, як і раніше, залишався необлагородженим. Озеро, яке раніше було головною пам’яткою, перетворилося на болото з неприємним запахом.

2015 року у зв’язку з декомунізацією парк перейменували на Кирилівський. Цього ж року парк знову повернувся на баланс міста.

У 2019 році з’явилася інформація, що занедбану територію збираються реконструювати знову. Цього разу у планах створити парк Козацької Слави до 2023 року.

Експерти стверджують, що парк необхідно зберегти, оскільки це одна з небагатьох зелених зон на Лівому березі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.