Четвер, 2 Травня, 2024

Вундеркінди міста: історія програміста Віталія Кулікова

Віталій Куліков – талановитий програміст родом із Дніпра, який зміг вступити до Массачусетського технологічного інституту, де здобув блискучу освіту, став фахівцем у компанії “Microsoft”, а потім “Google”, а пізніше зайнявся вдосконаленням пошукових алгоритмів сервісу “Pinterest”. Далі на dnepr-future.

Як талановитому студенту вдалося скласти іспити і побудувати блискучу кар’єру, розповімо докладніше.

Вступ і навчання в МІТ

Ні для кого не секрет, що Массачусетський технологічний інститут вважається одним із найкращих вишів у світі, і багато хто думає, що вступити туди можуть тільки генії або дуже талановиті люди.

Віталій Куліков довів, що наполеглива праця і прагнення до знань завжди допомагають досягти своєї мрії, навіть якщо вона здається недосяжною.

Віталій народився в Дніпрі. Уже в школі він виявляв потяг до технологій, брав участь у різних проєктах. Завдяки своїм старанням у 9 класі зміг вступити до Ліцею інформаційних технологій. Там він отримав хорошу підготовку до іспитів, тому легко зміг стати студентом місцевого університету ДДУ.

Під час навчання в університеті майбутній програміст зрозумів, що йому хочеться чогось більшого, і став замислюватися про вступ до закордонного ВНЗ.

Вступ до МІТ був його мрією, тож дніпрянин став дізнаватися, де можна підготуватися до іспитів перед вступом, вивчав підручники із завданнями в Центрі “Освіта”.

Програміст розповідав, що тоді інтернету вдома в нього не було, і доводилося ходити на роботу до батька, щоб вести листування з представниками інституту.

“Я подавався як трансфер-студент. Для цього мені необхідно було скласти TOEFL і тести SAT 2 з математики та фізики. Вони самі по собі не дуже складні, але запитань багато, і на них потрібно відповідати швидко, тож англійська має бути на хорошому рівні. Крім цього, необхідно було надіслати мотиваційний лист, опис усіх предметів, які я до того моменту пройшов в університеті, і рекомендаційні листи”, – розповідав Віталій Куліков в інтерв’ю виданню “DOU”.

Пізніше він дізнався, що краще вступати до інституту, як і решта студентів, оскільки конкурс для них менший. Щоб збільшити шанси, програмістам варто серйозно підійти до питання підготовки, оскільки саме результати іспитів впливають на рішення приймальної комісії про зарахування.

Оскільки Віталій Куліков зі звичайної сім’ї, після вступу постало питання про фінансування навчання, за яке на той момент потрібно було платити близько 40 тисяч доларів.

Талановитий програміст із Дніпра звернувся до кількох організацій, щоб отримати підтримку і грант на навчання, а в підсумку в інституті вирішили, що покриють витрати на навчання українця протягом трьох років.

Під час навчання, ділився Віталій, він зрозумів, наскільки система освіти в Україні та США відрізняються. Студенти вступають на обрану спеціальність, але зрештою можуть здобути освіту за кількома напрямами, і навіть отримати не один, а два дипломи після закінчення ВНЗ. Саме так і сталося з програмістом із Дніпра.

Звісно, вчитися було непросто, але на парах панувала нестандартна атмосфера, студентам дозволяли спати, їсти або просто сидіти, головне було не заважати іншим. Але тих, хто не старався здобути знання, позбавляли підтримки і гранту, на них чекало відрахування.

Головною мотивацією в MIT для Віталія була здорова конкуренція. Студенти намагалися не поступатися іншим за рівнем знань, і українець не був винятком.

Також варто зазначити, що в американському інституті викладали та навчалися нобелівські лауреати, тож усі студенти були додатково мотивовані здобути максимум знань.

Робота в “Microsoft”

Під час навчання в MIT Віталій Куліков отримав пропозицію пройти практику у видатній американській компанії “Microsoft”. Там студент працював у літній час, на канікулах. Після закінчення інституту у 2004 році талановитий програміст із Дніпра отримав від техногіганта пропозицію про співпрацю, і одразу ж прийняв її.

У компанії дніпрянин займався Visual С++ компілятором, який був найпопулярнішим для Windows, і технологією .NET. Українець жив у невеликому містечку Редмонд, і будував успішну кар’єру в американській компанії.

Але тоді були й недоліки, згадував Куліков. Здебільшого в компанії працювали співробітники з досвідом, а молодим фахівцям було складно показати свої вміння. До того ж, у компанії віталася конкуренція, і відділам доводилося боротися за більший бюджет, щоб досягти хороших результатів.

Перехід до “Google”

У підсумку через рік програміст з України вирішив переїхати до Нью-Йорка і спробувати свої сили в не менш відомій компанії “Google”. У талановитого фахівця там було багато друзів і одногрупників, тому записатися на інтерв’ю і пройти співбесіду не склало труднощів.

У 2005 році Віталій Куліков отримав офіційну роботу в американській компанії та одразу ж вирушив у Кембридж (Массачусетс), де разом з іншими фахівцями оцінював можливість купівлі сервісу “YouTube”.

Отримавши потрібний досвід, дніпрянин вирішив, що хоче спробувати створити для “Google” продукт, який вона змогла б продати, отримав схвалення, але так і не зміг його реалізувати.

Через 5 років, 2010 року, так і не отримавши підтримки своєї розробки від керівництва, Віталій Куліков звільнився з “Google” і переїхав до Сан-Франциско.

Створення нового сервісу

У Сан-Франциско Віталій почав шукати спонсорів, щоб усе ж таки запустити власний проєкт. Оскільки останнім напрямком фахівця в компанії “Google” був сервіс зі збору інформації із книг, він вирішив і далі просуватися в цій сфері.

Результатом став фреймворк під назвою “Nole”, який давав змогу шукати інформацію на різних ресурсах в інтернеті, а потім знаходити спільний сенс між поняттями, поєднуючи їх.

Над реалізацією проєкту Куликов працював понад рік, інвесторів шукати було складно, але у 2012 році він отримав пропозицію від “Facebook”. Тоді ж ним зацікавилися і в “Google”.

Подумавши, програміст вирішив повернутися до співпраці з американським IT-гігантом, але ненадовго.

У 2014 році Віталій отримав грін-карту й офіційно зміг зайнятися реалізацією своїх проєктів, шукати інвесторів серед американських компаній. Закінчивши роботу над запуском сервісу для продажу, через сім місяців він знову пішов з “Google”. Як розповів тоді українець, він просто зрозумів, що більше не хоче займатися цими проєктами в компанії.

Фахівець розумів, що втрачає роботу з хорошою і стабільною оплатою, але все ж таки вирішив почати розробку свого наступного проєкту “SKIA”, пов’язаного з картами і використанням GPS-даних. Застосунок швидко став популярним, але розробники зіткнулися з кількома труднощами.

За задумом фахівця, щоб розширити аудиторію користувачів, люди мали надсилати запрошення приєднатися до сервісу друзям і близьким, але приймали його небагато.

За словами Віталія Кулікова, це було цілком зрозуміло, адже люди втомилися від безлічі застосунків і вже не бачили в них належної цінності.

Звісно, застосунок можна було б продати великим компаніям, але програміст вирішив, що покращуватиме сервіс самостійно, реалізовуючи нові ідеї, і, можливо, зможе презентувати проєкт широкій аудиторії в майбутньому.

Робота над сервісом “Pinterest”

У 2017 році програміст зацікавився сервісом “Pinterest”, який досить швидко став популярним не тільки в США, а й інших країнах.

Він вирішив пройти співбесіду і попрацювати над розширенням функцій цього цікавого продукту, а в підсумку отримав пропозицію очолити один із проєктів компанії-розробника. Разом з американськими колегами-інженерами українець став відповідальним за пошукові алгоритми і рекламу на сайті.

Пропрацювавши у сфері IT не один рік, Віталій Куліков зазначив, що для реалізації своїх ідей зовсім не потрібно мати великих грошей, важливо не тільки йти вперед, а й прагнути постійно навчатися, розвиватися і досягати поставлених цілей, попри проблеми і неприємності.

Програміст із Дніпра не побоявся переїхати до чужої країни, і зрештою побудував блискучу кар’єру в найвідоміших у світі компаніях, паралельно реалізуючи власні цікаві проєкти в IT.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.