Субота, 27 Квітня, 2024

Таємниця будинку з Фортуною на вулиці Глінки

Серед п’яти найкрасивіших архітектурних пам’яток Дніпра – чепурна двоповерхова будівля на вулиці Королеви Єлизавети II, 12 (колишня вулиця Глінки, а ще раніше – Упорна). Далі на dnepr-future.

Прибутковий будинок Шабад вражає зачудованою ліпниною та скульптурними групами на фасаді, які гарно збереглися. Особливо причаровує погляд центральна напівсфера, в глибині якої – постать Меркурія в характерному головному уборі з крильцями та жінки з веслом, ймовірно, Фортуни, богині удачі й несподіванок долі. Ось саме з спортивним знаряддям дами й пов’язана давня загадка цього дому.

Трохи про історію будинку

Дім  належав багатій єврейській родині Шабад. Збудований в стилі барокко із червоної цегли в 1899 році за проєктом невідомого архітектора. Трохи нагадує Австро-Угорське представництво у Петербурзі, яке споруджене архітектором Боссе.

Перший поверх будинку майже без декору, з проїзною аркою посередині. Зате стіни другого поверху щедро прикрашені ліпниною та скульптурними композиціями, характерними стилю необарокко. Портик з напівколонами корінфського ордера розташований по центральній осі будівлі, над самим проїздом. Завершується порталом з Фортуною та Меркурієм. Обабіч нього – по два менших портали з жіночими та чоловічими фігурами. Одна з них з факелом, можливо, зображує Прометея, а поруч маля, схоже на Амура.

Е.Шабад  спільно з підприємцем Коганом володів у Катеринославі фабрикою металевих виробів та стальних лопат, яка знаходилась на сучасній вулиці Ярослава Мудрого. Кажуть, що він створив особливу технологію виготовлення своєї продукції й тримав її у великому секреті. Вироби фабрики Шабада дійсно славились незвичайною міцністю та довготривалою експлуатацією.

Весло, що тримає в руці Фортуна на даху будівлі, також зроблене на підприємстві й добре збереглося, не дивлячись на свій більш ніж столітній вік. А вказує те весло, за легендою, на схованку, де власник фабрики зберігав документи, що описують технологію сплаву. Проте стільки їх не шукали, так і не змогли знайти.

В будинку Шабада розташовувався магазин Гінцберга, що торгував різними металевими виробами та будівничими матеріалами. Родина фабриканта чимало коштів витрачала на благодійність. В архівах міста збереглися документи, що згадують про пожертви Е.Шабада на допомогу бідним євреям, а прізвище його дружини Б.Шабад знайшли в списках секретаріату Товариства піклування про єврейських дітей.

Будинок з Фортуною за сучасності

У будівлі тривалий час розміщувалися кабінети Держстраху. Старовинні елементи інтер’єру втрачені, а ось тематика страхування досі присутня на стінах під’їздів у вигляді досить незвичних картин та малюнків. Збереглися красиві вітражі на вікнах міжповерхових майданчиків.

Нині будинок має статус пам’ятника місцевого значення й охороняється державою. Кілька років тому його стан обстежили працівники Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради й дійшли висновку, що будівля потребує ремонту. Хочеться надіятись, що її вдасться зберегти для нащадків.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.