Вівторок, 19 Березня, 2024

Археологічні знахідки за останні п’ять років на Дніпропетровщині

Наш регіон багатий на артефакти минулого. За свідченнями археологічних знахідок наш край заселявся близько ста тисяч років тому. Поселення розміщались уздовж річок Дніпра і Самари. На територіях нинішніх Павлоградського, Петропавлівського, Синельниківського, Солонянського, Верхньодніпровського та Дніпровського районів знайдено безліч знарядь праці, стоянки давнього кам’яного періоду. Багато знахідок скіфської пори. В переліку археологічних пам’яток в нашій області більше семи тисяч курганів, пише dnepr-future.com.ua.

Саме на території нашого регіону під час дослідження кургану «Товста могила» була знайдена знаменита золота пектораль. Археологи щороку виявляють нові артефакти, які є неоціненними в дослідженні минулого людства.  

Про найцікавіші знахідки, які виявлені за останні п’ять років – далі.

Скіфська амазонка

У 2017 році на території Покровського гірничо-збагачувального комбінату було виявлене захоронення скіфської амазонки. Збереглися прикраси на шиї та руках, а поруч знайшли сагайдак і стріли, чашу, останки коня. Це поховання IV століття до нашої ери. 

 

Кам’яні баби 

У Дніпровському національному історичному музеї імені Яворницького за багато років зібрана найбільша колекція кам’яних баб. Почали її збирати ще Олександр Поль, підприємець, який зробив багато для розвитку нашого міста,та вчений, історик Дмитро Яворницький.

У 2017 році колекцію поповнили новим експонатом. Він став ювілейним, сотим. Знайшли його в Верхньодніпровському районі, в кургані, якому понад п’ять тисяч років.

Серед мовчазних скульптур, які спостерігають за сучасниками прямо біля людної вулиці, є стели епохи енеоліту, скіфські баби VI – ІV століття до нашої ери, половецькі статуї. Скіфські скульптури це чоловіки-воїни зі зброєю, а половецькі зображають як чоловіків,так і жінок. Зібрання баб знаходиться біля музею, у відкритому доступі. Музейники мріють, що колись отримають приміщення для реставрації та експонування скульптур.

Кам’яний ідол

2018 рік здивував новою знахідкою. Студент Київського національного університету ім. Шевченка на території нашої області знайшов кам’яного ідола, переробленого на хрест. Висота його два з половиною метри. Історики стверджують, що це язичницький ідол, якому робили жертвоприношення. Пізніше його переробили на православний хрест. На фігурі багато язичницьких і православних символів. 

Дніпровська Атлантида

У 2020 році біля селища Самарівка, що в Новомосковському районі, почалися розкопки Катеринославу- Кільченського. Це місто було побудоване в кінці ХVІІІ століття і було одним з найбільших в південній Україні. Населення складало близько двох тисяч, були збудовані сотні будинків, кілька церков, школа.  Історія його коротка, близько десяти років. Є версія, що територія була вибрана невдало, постійно підтоплювалась, тому місто перенесли на правий берег. Ще одна версія про втрату стратегічного значення міста після приєднання Криму до Російської імперії, оскільки місто Катеринослав – Кільченський мало оборонне призначення. 

Знахідки виявились різноманітними. Керамічний та скляний посуд, печатки, товарні пломби. А поруч з відносно не такими давніми артефактами – фрагменти амфор скіфської пори. Це свідчить про те, що перші  поселення на цій землі були значно раніше. Зараз територія колишнього міста затоплена, зберігся лише острівець з болотом і очеретами.

Скарби на трасі

2020 рік – і знову відкриття. При будівництві траси Дніпро – Решетилівка розкопали три давніх поселення і два кургани. Знахідки датуються бронзовою добою, понад п’ять тисяч років тому. Вістря стріли, наконечники списів, срібні монети періоду Золотої Орди, шила – ці знахідки унікальні саме тим, що розкривають спосіб життя і побуту людей, ведення господарства. 

На наступному етапі будівництва траси відкрилась ще одна знахідка – споруда  XVIII століття. А ще розкопали поселення. Археологи говорять, що воно домонгольського періоду. В одному місці знайдені артефакти різних епох: кіммерійського періоду, мідного та бронзового віку, а також раннього середньовіччя. Серед артефактів стріли, кераміка, прикраси, залишки амфор, знаряддя праці. Відкритий лише поверхневий шар землі. Розкопки продовжуються.

Кромлех – кам’яна споруда , якій понад п’ять тисяч років

У травні поточного року поруч із нашим містом у селищі Новоолександрівка розкопали давній курган, якому близько п’яти тисяч років. Ці розкопки мали широкий резонанс, оскільки землю планували вирівняти під забудову котеджами. 

Археологам відкрилась кам’яна споруда, яку туристи вже назвали Дніпровським Стоунхенджем. 

Це не перше подібне відкриття. Десть років тому, у 2011 році на Криворіжжі розкопане унікальне святилище, якому близько трьох тисячі років.

Вчені допускають, що тут проводились ритуальні обряди, як і у відомому англійському Стоунхенджі. Тоді археологи говорили, що це одно з найскладніших і найбільших знайдених на території України святилищ.

Біля Новоолександрівки археологи виявили кромлех – кам’яну споруду з шістдесяти чотирьох величезних брил. Вага кожної близько тонни.Тепер кромлех випередив колишні знахідки як одне з найбільших укріплень, відкритих в Україні. Вік вирахували за залишками кераміки, які збереглись.

 Поховання добудовувались протягом тисячоліття. Споруда досить складна, що може свідчити про те, що ховали тут поважних людей. Знайдена мумія, сліди фарбування черепів зі складними малюнками.  Дослідження тільки розпочались і триватимуть не менше трьох років. Деякі біоматеріали доправлять в Германію для точного визначення часу поховань. На місці розкопок археологи проводять екскурсії і кількість бажаючих відвідати таке унікальне місце тільки зростає.

Це лише невеликий перелік археологічних артефактів. Під землею ще сховано багато загадок і свідоцтв давнини, які відкривають нам світ наших предків. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.