Понеділок, 20 Травня, 2024

Робота Придніпровської ТЕС

У Дніпрі на житловому масиві “Придніпровськ” працює теплова електростанція. У 2010 році її включили до складу компанії “ДТЕК Дніпроенерго”, а за потужністю вона є однією із передових у регіоні. Більше на dnepr-future.

Будівництво нової електростанції 

Рішення звести у регіоні на лівому березі Дніпра нову електростанцію ухвалила рада міністрів СРСР наприкінці 1950 року. Щойно його схвалили, виконавчий орган видав відповідну постанову. 

Через рік недалеко від села Чаплі розпочався процес будівництва перших приміщень станції, яка повинна була стати найпотужнішою на той час. 

Щойно будівельники вирили котлован під будівлю майбутньої електростанції, за два кілометри від неї заклали й фундамент першого будинку для родин енергобудівельників. Таким чином, разом зі стацією продовжувало будуватися і місто, а у 1977 році його вирішили приєднати до Дніпропетровська.

Перед початком будівництва перші співробітники підприємства жили у довколишніх селах та селищах у бараках. 

У 1952 році в цій місцевості був розташований піщаний пустир, і тільки недалеко від річки під назвою Шиянка стояли кілька будиночків, які прозвали “фінськими”. 

Проєкт будівництва нової ТЕС передбачав і спорудження житла для спеціалістів з будівництва, зокрема монтажників і фахівців з експлуатації та перевірки обладнання. Відповідно до цього розробили план майбутнього селища. 

Безпосереднє будівництво електростанції стартувало у 1952 році, і вже через два роки вдалося запустити у роботу перший енергоблок.

Вже у 1956 році підприємство змогло показати позитивні результати та вийти на потужність у понад 600 МВт.

Протягом двох років після початку будівництва станції у селищі з’явилося кілька вулиць, дороги, трохи пізніше – й перший магазин, пляж, парк, де можна було провести вихідний з дітьми. 

Коли у 1956 році селище вирішили перейменувати на місто Придніпровськ, по периметру місцеві жителі почали самостійно будувати для себе житлові будинки. Охочі отримати його позачергово об’єднувалися в бригади й після роботи на станції ставали столярами, мулярами та теслярами, допомагаючи один одному. 

Робота станції після будівництва

Усього за чотири роки на території станції побудували вже дев’ять енергоблоків, а її потужність сягнула понад 1000 МВт.

У 1966 році на підприємстві працювали вже шість турбоагрегатів із потужністю щонайменше 100 МВт, ще чотири видавали на 50 МВт більше, і додатково по 300 МВт виробляли останні чотири енергоблоки. Завдяки цьому станція змогла стабільно виробляти до 2400 МВт.

У 1970-х роках станція вже стабільно виробляла щорічно не менше 1500 МВт електроенергії.

Робота станції у 2000-х роках

У липні 2003 року було ухвалено рішення внести Придніпровську ТЕС до списку особливо важливих об’єктів електроенергетики країни, а ще через рік на двох енергоблоках станції з’явилися нові передові на той час системи очищення газів.

Річ у тім, що до цього станція сильно забруднювала повітря у місті, а додаткове обладнання дало змогу знизити рівень шкідливих викидів. 

У 2014 році на базі станції успішно запрацював один із передових центрів компанії “ДТЕК”.

Криза на станції

У серпні 2015 року фахівці станції вимушено зупинили роботу останнього енергоблоку, причиною стала відсутність палива. 

На початку 2017 року станція була змушена повністю зупинити роботу, дохід втратили тисячі її співробітників. Як повідомлялося, тоді для підприємства не було вугілля антрацитної групи.

У 2017-2018 роках на станції вдалося модернізувати та переобладнати чотири енергоблоки, їх перевели на вугілля газової групи, й, таким чином, роботу підприємства було відновлено. 

Крім того, у 2018 році на Придніпровській ТЕС знову запустили у мережу дев’ятий енергоблок. За 9 місяців його переобладнали та модернізували, щоб використовувати газове вугілля замість антациту. 

Наприкінці року за тією ж технологією почав працювати і десятий блок електростанції. 

Модернізація обладнання

Компанія “ДТЕК” не тільки працює над переведенням станції на нові види вугілля, а й постійно модернізує обладнання, щоб максимально знизити рівень викидів до атмосфери. 

У 2018 році Придніпровська ТЕС завершила масштабну реконструкцію, а енергоблоки почали працювати виключно на вугіллі марки “Г”, що видобувається в області. 

Завдяки переоснащенню спалювання газового вугілля почало давати чистіший процес виробництва електроенергії. 

Компанія “ДТЕК” постійно покращує безпеку, підвищує ефективність виробничих процесів та ефективність праці. 

У 2019 році компанія впровадила на станції новий проєкт – дослідження промислового обладнання за допомогою безпілотних літальних апаратів – безпілотників. Придніпровська ТЕС тоді стала першою станцією в компанії, де пройшла випробування ця технологія.

У компанії зазначили, що дослідження обладнання дронами дасть змогу підвищити безпеку працівників та заощадити час – приміром, виконати за кілька годин роботи, на які раніше витрачали кілька днів.

Фахівці почали використовувати на станції новітню європейську розробку – дрон у захисній карбоновій сфері. Його можна запускати у димову трубу, котел або інші місця, куди людина дістатися не зможе. 

Крім того, у тестовому режимі фахівці досліджували підводну частину берегової насосної станції, використавши безпілотний плавальний апарат, який може працювати на глибині та передавати зображення.

У 2020 році на блоці №10 Придніпровської ТЕС встановили новий сучасний електрофільтр, що дало змогу у 20 разів знизити кількість викидів. Результати роботи нового фільтра було видно навіть неозброєним оком – замість диму ледве помітний білий димок із труби. 

До встановлення фільтра пилові викиди становили 940 мг на кубометр, а завдяки йому їх вдалося знизити до 50 мг на кубометр. 

У 2021 році Придніпровська ТЕС отримала нову систему пневмозоловидалення: за годину вона давала змогу прибрати 10 тонн золи, яку надалі можна було використовувати у будівництві, наприклад, у дорожньому покритті. 

Крім того, фахівці ДТЕК встановили біля межі санітарної зони підприємства пости моніторингу повітря, щоб бачити зміни та коригувати роботу підприємства, модернізувати обладнання. 

Керівництво Придніпровської ТЕС і місцева влада разом змогли скоротити викиди пилу до атмосфери на 90 %, що дало змогу зменшити забруднення повітря, води та землі від підприємства майже на чверть. 

Крім того, підприємство почало активно співпрацювати з департаментом екологічної політики міськради в рамках програми екологічної безпеки міста на 2021-2025 роки.

Придніпровська ТЕС є однією з найпотужніших у регіоні та забезпечує електричною енергією практично всю Дніпропетровську область. 

Завдяки зусиллям фахівців компанії “ДТЕК” і новим технологіям її робота з кожним роком стає дедалі безпечнішою для місцевих мешканців та довкілля. 

Керівництво станції охоче співпрацює із місцевою владою та постійно впроваджує нові технології на виробництві, щоб не тільки знизити рівень викидів до атмосфери, а й зробити виробництво максимально безпечним для співробітників станції. 

Попри труднощі та перебої в роботі, у 2021 році потужність станції стабільно становила 910 МВт, за короткі строки вдалося відновити роботу чотирьох енергоблоків, а ремонт тривав. 

Керівництво станції впроваджує для виробництва нові технології та обладнання, яке успішно використовується не тільки в Україні, а й інших країнах Європи, і це однозначно дає позитивні результати, помітні навіть неозброєним оком. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.