Дмитро Яворницький, Петро Дорошенко, Михайло Грушевський, Володимир Вернадський, Михайло Вербицький. Це не просто історичні особистості для дніпрян. Іменами цих людей у Дніпрі названі проспекти, вулиці, площі та сквери.
У наступному матеріалі на dnepr-future зібрана історія появи провідного проспекту міста – Дмитра Яворницького.
Найпростіша задача, яка може стояти перед гостем міста, який завітав до Дніпра – знайти проспект Дмитра Яворницького (раніше Карла Маркса). Він тягнеться від самого центрального залізничного вокзалу аж до пам’ятника Вічної слави.
Народження проспекту
Теперішній проспект Дмитра Яворницького у Дніпрі формувався у межах Половиці – колишньої козацької слободи. Він був частиною шляху від Києва до Кічкас (історична місцевість у Запоріжжі).
Тому проспект Дмитра Яворницького і став найцентральнішою та провідною вулицею Дніпра. Довжина складає 5 кілометрів. За період свого існування було змінено декілька його назв. Спочатку це була Велика вулиця, потім Велика бульварна вулиця, а вже згодом Катерининський проспект. До декомунізації, а саме з 1923 року проспект носив назву Карла Маркса. У 2016 році у зв’язку з дерусифікацією проспект Карла Маркса перейменували. Тепер вулиця носить ім’я одного із знаменитих українських істориків, а головне патріота – Дмитра Яворницького.
Ідея забудови належить автору генерального плану тодішнього Катеринослава – архітектору Іванові Старову. У 1792 році будівництво центральної вулиці починає своє життя. Саме Іван Старов створив план таким чином, що проспект став і зручним, і практичним водночас. Тому, дякуючи Старову, сьогодні тут і працюють, і навчаються, і відпочивають одночасно.
Особливості проспекту
Значна частина вулиці викладена бруківкою. Має розташування чималої кількості історичних будівель, в число яких входить й Історичний музей Дмитра Яворницького. Також тут збудовано Зоологічний музей, Головний поштамт, ЦУМ, колишній будинок Хреннікова, дім губернатора, корпус Національного гірничого університету, будівлі економічного, геологічного факультетів та прикладної математики Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.
Гуляючи по вулиці, можна побачити безліч пам’ятників і монументів, наприклад, монумент Вічної слави, діорама «Битва за Дніпро», міське меморіальне кладовище, кам’яні баби, сучасний музей АТО.
Знамениті будівлі проспекту
Найстарішою спорудою вважається шовково-суконна фабрика. Вона розташована в будівлі під номером 106. А побудували її ще наприкінці 18 століття.
Найрозкішнішим вважається колишній Губернський дім, збудований в середині 19 століття. Свій привабливий вигляд має завдяки елементам англійської готики. За свою вікову історію будівля використовувалася, як резиденція губернаторів, а ще була престижним англійським клубом та місцем відпочинку ділових чоловіків.
Шедевром центрального проспекту вважається “Дім Хреннікова”. Адже в дизайні будівлі закладені козацькі мотиви, а самі башти нагадують вежі Запорізької Січі. Сьогодні – це відомий своїм комфортом та позитивними відгуками п’ятизірковий готель “Україна”.
Історична постать – Дмитро Яворницький
Дмитро Яворницький – видатний український історик, лексикограф, археолог, етнограф, фольклорист. Дослідник історії українського козацтва. Перший директор історико-краєзнавчого музею імені О. Поля у Катеринославі (нині – Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького).
У 1902 році Яворницький був запрошений на зазначену посаду. Більше 30 років очолював музей, який зміг перетворити на впливовий науковий і суспільний центр.
За цей час заклад культури став одним із найбагатших в Україні, зберігаючи більше 80 тисяч експонатів.
Також з ім’ям Дмитра Івановича пов’язане й заснування у 1918 р. першого університету в Катеринославі. Він був одним із перших професорів університету на кафедрі історії України.
Яворницький є автором тритомної «Історії запорозьких козаків» та створив понад 200 праць, здебільшого присвячених українській історії.
Окрім того, він першим відкрив нині відомий в усьому світі петриківський декоративний розпис.
Історик любив своє місто та зміг стати легендарною особистістю цього краю.
Тож, проспект Яворницького цілком правомірно отримав звання найстарішої вулиці.
Довідка. У цьому році в Дніпрі перейменували більше 20 вулиць, назви яких були пов’язані з країною-агресоркою.
Більшість нових найменувань тепер пов’язані безпосередньо з історією міста. Ще низка перейменована на честь українських художників та захисників.