П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія Центрального мосту у Дніпрі

Центральний міст сполучає лівий і правий берег, є однією з найважливіших переправ нашого міста. Як з’явився популярний міст, які він пережив ремонти і парі, дізнаєтеся в нашому матеріалі на dnepr-future.

Передісторія

Центральний міст, що сполучає два береги Дніпра, відкрився в 1966 році. Без нього складно представити наше сучасне місто.

Повернемося до передісторії. Перший наплавний міст в нашому місті з’явився в 1796 році. переправа була у власності купців Осипа Зайцева і Федіра Лебедєва і розміщувалася вона на місці Амурського “залізного” моста.

Наплавний міст незабаром “переїхав”. На фотографіях істориків 1870-х роках він видно на місці сучасного Нового моста.

Історія мосту в ХХ столітті

Після закінчення війни Амурський міст був зруйнований. З цієї причини солдати радянської армії спорудили нову переправу на місці Центрального моста – Дерев’яну. Але вже в 1955-х роках його стан оцінили незадовільним і закрили для проїзду. При цьому городяни ще ходили по ньому до останнього. А на початку 60-х міст згорів. І жителі змогли милуватися тільки його руїнами. 

Після пожежі починають розробляти проект грандіозного Центрального мосту, який повинен був взяти на себе основне навантаження в переправі жителів з лівого на правий берег. Автором проекту виступив Євгеній Григорович Тетерук – головний інженер інституту “Днепрогіпротранс”.

(фото: artkostyuk.com)

Будувати новий об’єкт почали в 1964 році фахівцями з мостобудівного загону №12, яких очолював Леонідом Тесленко. А головним інженером на будівництві прекрасного об’єкту став Ігор Сачков. Субпідрядниками виступили Дніпропетровський завод металургійного устаткування і завод ім. Бабушкіна.

На початку будівництва спорудили копри. Потім на воді з’явилися як звичайні плавучі крани, так і спеціалізовані, використовувані при будівництві залізобетонних пролітних будов.

Варто відмітити, що на початку будівництва стали виникати перші проблеми. Фахівці не розуміли, яке краще вибрати підстави для опор, оскільки дно нашої річки специфічне – воно було покрите валунами завтовшки до 5 метрів. Залізобетонні опори виявилися найкращим варіантом.

Причому їх монтували на великій висоті і в зимову пору року. Незважаючи на важливість і грандіозність архітектурної споруди, у 1966 році усім стало зрозуміло, що роботи йдуть з відставанням від графіку і недостатньою кількістю матеріалу. Зрозумівши проблему, “зверху” вирішили, що потрібно об’єкт будувати в 3 зміни і відкрити його до 50-річчя Жовтневої революції.

Божевільними темпами зробили художнє оздоблення мосту, а також побудували підстанцію. Вже у кінці серпня 1966 року уклали першу балку, яка з’єднала два береги Дніпра.

15 жовтня того ж року вантажівки випробовували міст на міцність, а вже 5 листопада відбулося офіційне відкриття Нового мосту. Він став одним з найбільших, його протяжність складає близько 1.5 км, без урахування з’їздів, а ширина складає 21 метр.

(фото: informator)

Ремонти і парі

За часів керівництва містом Івана Куліченко, на мосту провели декілька невеликих ремонтів, в основному пов’язані із заміною дорожнього покриття.

Під час правління Бориса Філатова уперше провели масштабний капітальний ремонт, який добре запам’ятався усім дніпрянам. Це була одна з найдовших і скандальніших реконструкцій в місті, яка почалася в 2017 році. Спочатку ремонтували одну сторону, потім другу. Далі замінили стовпи, пішохідні доріжки і декілька опор.

У 2019 році, під час одного зі своїх візитів, в ремонт втрутився навіть Володимир Зеленський і уклав парі з мером Борисом Філатовим, згідно з умовою якого, міст має бути відкритий до дня Міста. Градоначальник відкрив міст на тиждень раніше терміну. Коли приїхав Президент перевірити об’єкт, то на місці експерт (ректор Придніпровської державної академії будівництва і архітектури Микола Савицький) виразив свій сумнів з приводу якості робіт, сказавши, що залишаються питання з приводу несучих конструкцій, їх стан невідомий.

Через цю обставину, Зеленський захотів отримати висновки комісії. І хоч місто отримало відремонтований міст, але в парі Мера і Президента перемогу ніхто не здобув.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.