П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія українського супутника Січ-1 та його послідовників, розроблених та зібраних в Дніпрі

Макет першого супутника знаходиться в Національному центрі аерокосмічної освіти молоді імені Макарова, що знаходиться по проспекту Гагаріна. Начальником виставкового комплексу цього центру вже понад 20 років являється Віктор Мойса, до цього він займався організацією виробництва апаратів КБ «Південне», який про супутники може розповісти багато цікавого. Детальніше про це на сайті dnepr future.

Характеристики супутника “Січ-1”

Супутник «Січ-1» був обладнаний низкою датчиків: оптичним, радіолокаційним, електромагнітним, СВЧ та інфрачервоним. До речі, останній дозволяє бачити поверхню Землі навіть у темряві. Спостережне обладнання розмістили на чотирьох панелях, що розкриваються. Всю іншу начинку – в конусоподібному корпусі.

Швидкість обертання супутника становить 8 км/секунду, за одну добу він облітає Землю 15 разів, при цьому то потрапляє у сонячні промені, то ховається від них. Чутливі до перепаду температур прилади необхідно було якось захистити.

Під дією сонячної радіації поверхня супутнику встигає нагрітися до температури 3000С. Для того, щоб електроніка витримала потрібно покривати її теплозахисним спеціально розробленим покриттям з використанням 20-слойної алюмінієвої фольги та інших матеріалів.

Супутник запустили з російського космодрому у 1995 році. На благо нашої країни він працював лише до 2001 року та використовувався для дослідження низки показників: зміни кліматичних умов, зміни стану екології, лісові пожежі та військовий моніторинг.

Після першої Січі в 1999 року, запустили більший модуль – українсько-російський «Океан», а 2004-го – модернізовану версію «Січ-1М». Наступний запуск стався в 2011 році. Тоді в космос відправили супутник «Січ-2», проте всього за півроку зв’язок із ним обірвався. А потім 10 років перерви, а це величезний термін для розвитку і модернізації такого типу техніки.

Перший запуск українського супутника за останні 10 років

Саме запуск нового українського супутника має відродити космічну галузь країни. Це перший пункт програми, яке запропонувало КБ «Південне». Апарат «Січ-2-30» повністю розроблений та зібраний у місті Дніпро.

В минулому році 28 жовтня було відкладено запуск супутника на 10 січня 2021 рік, а вже 1 грудня успішно завершилися його електро- та радіотехнічні випробування, після чого було підведено підсумок – супутник готовий до запуску!

Головний конструктор КБ «Південне» Максим Дегтярьов заявив, що даний апарат буде основою орбітального групування дистанційного зондування Землі, який у випадку реалізації повних планів космічної програми щодо запуску, дозволить нашій країні самостійно та незалежно мати можливість доступу до достовірної космічної інформації.

19 квітня 2021 року було укладено контракт між компанією «Space-X» (США) та КБ «Південне» на запуск супутника, вартість якого становила 1,99 мільйонів доларів.

8 грудня супутник «Січ-2-30» було відправлено для запуску в США до бази космічних сил, розташованій у мисі Канаверал, штат Флорида.
В КБ «Південне» сподіваються, що після успішного старту «Січ-2-30» стане можливим вивести на орбіту ще два апарати подібного класу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.