Однією з топових тем дискусій серед мешканців міста Новомосковську, що у Дніпропетровській області – це зміна його назви.
Одним з варіантів щодо перейменування: пов’язати назву міста з історичною пам’яткою, місцевим монастирем, що побудований в Новомосковську ще у XVI сторіччі. Наприклад, Новомиколаїв (ськ), Святомиколаїв (ськ), а щоб не було міст-двійників, додати Новомиколаїв на Самарі, пише dnepr-future.com.ua.
Пропозицій щодо змін надається безліч від містян, адже більшість розуміють важливість позбавлення назв, що пов’язані з країною-агресором. Тим паче, Новомосковськ – штучна назва. Так місто назвали у 1794-му році указом російської імператриці Катериною II після ліквідації Запорізької Січі у 1775 році. Разом з новою назвою створили і новий герб, у нижній частині якого навмисно зобразили зламану козацьку шаблю. Ця переломана шабля означає знищення запорожців, що насамперед і були його засновниками. Історичним документом фактично підтверджується факт того, що відбулась колонізація козацького міста, знищення його засновників.
Мешканці довго не сприймали нову назву і за звичкою називали його Новоселицею чи Самарчиком, як колись. Та попри масове невдоволення, Новомосковськом його іменують і досі. Із початком повномасштабної війни Росії проти України – це питання знов стало актуальним, через що у соціальних мережах тривають публічні дискусії.
Думка представників міської влади щодо відмови від топоніму
Міський голова Новомосковська Сергій Рєзнік зазначав, що першим етапом являється саме обговорення з мешканцями міста варіантів щодо зміни назви та чи робити це взагалі? Із загальної кількості респондентів 60% виказали думку, що потрібно змінювати назву, інша частина – вагаються з цим питанням або вважають, що дане питання не є нагальним серед всіх інших.
Втім, керівництво наголошує, що кінцевих дат обговорення та голосування щодо по даному питання немає, у Міській раді хочуть вислухати якомога більше думок населення. Якщо мешканці підтримають ініціативу щодо зміни назви – даним питанням буде займатись спеціальна комісія. Вибір нової назви для міста в міській раді ще не обговорювався, але це буде відбуватись також шляхом опитування мешканців.
Як і в будь-якому питанні, з ідеєю щодо зміни назви Новомосковська є незгодні. Зазвичай, це люди вже більш поважного віку, що багато років прожили тут. Але історики закликають містян більш відповідально поставитись до голосування, особливо в часи, коли країна-агресор намагається знищити все українське, і нарешті дати відповідь на важливе питання: чи залишати назву місту, яка фактично була нав’язана тим самим ворогом, з яким ми воюємо саме сьогодні, чи все ж таки повернути історичну назву, яку йому дали засновники та вільні люди – Запорізьке козацтво?
З історичних довідок
Новомосковськ – є спадкоємцем історії славетних стародавнього бродницького та козацького міста Самар (або Стара Самара). Пізнішою назвою була Новоселиця, тобто “Нове поселення”. Перші поселення козаків на території Новомосковську вже почали з’являтись після заснування Самарського монастиря у 1576 році.