У 2021 році у Дніпрі з’явився один із найпопулярніших сервісів в Україні – оренда електросамокатів. Їх запропонували орендувати цілодобово, але кататися можна було тільки набережною або у центрі міста. Про те, які компанії пропонують послуги шерингу та на яких умовах, розповімо докладніше на dnepr-future.
Оренда від компаній
Шеринг самокатів, як і автомобілів, користується популярністю у багатьох європейських країнах. Особливо актуальними ці послуги стали в умовах карантину, оскільки це була чудова альтернатива для поїздок у громадському транспорті.
У Дніпрі дуже добре розвинена інфраструктура, тож містяни та гості міста були раді появі електросамокатів на прокат.
Секретар міської ради Олександр Санжара зазначив, що поява нових інвесторів у місті тільки вітається, тим паче що подібні сервіси у 2021 році вже були в інших містах України і мали рано чи пізно стати частиною міського транспорту.
До того ж, оренда електросамокатів допомогла трохи розвантажити вулиці міста від заторів, припаркованих автівок – як це відбувається в містах Європи. Міська рада висловила подяку тим, хто запропонував новий сервіс городянам і гостям міста, і тим, хто почав ним користуватися.
У 2021 році у Дніпрі оренду електросамокатів запропонували одразу три компанії – “Jet”, “Bolt” та “Kiwi”. Щоправда, залишилася після кількох місяців роботи тільки одна. Запустили сервіс у липні, і пропрацював він один літній сезон.
Після лютого 2022 року двоколісні засоби зникли з вулиць країни, а у вересні того ж року до Дніпра знову повернулися електросамокати “Jet”.
Самокати “Jet” були синього кольору, розігнати їх можна було до 25 км/год. На кожному самокаті додали підстаканник і можна було кататися зі стаканчиком кави або взяти воду.
Тоді, крім Дніпра, сервіс із шерінгу електросамокатів компанія запропонувала також у Києві, Одесі, Хмельницькому та Черкасах.
У 2022 році вартість оренди зросла порівняно з розцінками за 2021 рік. Спочатку за зняття блокування користувачі мали заплатити 6 гривень, а хвилина їзди коштувала 1,7 гривні. За рік розблокування обходилося городянам і гостям міста вже у 10 гривень, а хвилина користування – 3 гривні.
У 2023 році вартість розблокування самоката становила 9 гривень, ціна за хвилину поїздки – 3,2 гривні.
Умови використання
Для користування самокатами всіх служб користувач має встановити застосунок із магазину або відсканувати QR-код на самокаті, а потім додати банківську карту. Після оплати можна починати рух, а коли поїздку завершено, необхідно сфотографувати самокат та завантажити фото в додаток.
На самокатах від компаній “Bolt” та “Kiwi” додано функцію “Зателефонувати”, якщо це необхідно.
Коли користувач підібрав бажаний самокат на карті, але не може його знайти фізично, достатньо просто натиснути цю кнопку, щоб самокат почав видавати звук, щоб його виявили.
У самокатах від “Jet” такої функції немає. Але зате синій самокат можна абсолютно безкоштовно забронювати, щоб ніхто інший його не орендував.
Компанія “Bolt” додатково надала користувачам можливість поставити поїздку на паузу, якщо людина стоїть на світлофорі, потрібно зайти до магазину або щось ще.
До початку поїздки користувач має перевірити справність самоката: переконатися, чи накачані шини, чи працюють гальма та важіль акселератора, чи достатньо заряду акумулятора. Важливо, щоб самокат не був пошкоджений та не видавав дивних звуків під час поїздки.
Їздити на самокаті можна тільки одному, групові поїздки суворо заборонені.
Користувачам рекомендують дотримуватися правил дорожнього руху й завжди надягати шолом, незалежно від тривалості поїздки. Типові наслідки 90% ДТП – це травми голови, тому шолом – це дієвий спосіб убезпечити себе від ушкоджень та травм.
У туристичних зонах з великою кількістю людей самокат їхатиме з обмеженою швидкістю, адже це одна з умов компаній.
Паркування електросамокатів
Припаркувати електросамокат можна в спеціальних зонах, де це дозволено. Також можна використовувати велосипедні стійки.
До того ж, компанія “Bolt”, наприклад, позначає спеціальні зони для паркування електросамокатів у своєму застосунку.
Коли електросамокат зупиняється, важливо завжди висувати підніжку, щоб він стояв вертикальной не падав.
Під час паркування не можна загороджувати входи або виходи, ставити самокат посередині тротуару або за поворотом, де він може стати перешкодою для інших.
Паркувати самокат необхідно на рівній поверхні, а якщо прийшовши до зони, де стоять самокати, користувач бачить, що один з них лежить на землі, варто підняти його й поставити в правильне положення. Це допоможе іншим людям безпроблемно пересуватися тротуарами.
Помилки під час їзди на електросамокатах
Сервіс шерингу електросамокатів у Дніпрі почав працювати у досить жвавій зоні. У 2021 році можна було побачити зелені та сині електросамокати на дорогах й тротуарах від залізничного вокзалу до житлового масиву “Перемога-6”. Також покататися можна було по всьому проспекту Гагаріна.
У 2023 році компанія “Bolt” розширила географію поїздок, але, як і раніше, узяти двоколісний транспорт в оренду запропонували тільки на правому березі міста.
Антон Мілка, керівник напряму розвитку прокату електросамокатів компанії “Bolt” в Україні тоді зазначив, що електросамокати стали символом мобільності та свободи пересування, а для компанії було важливо, щоб цим зручним та екологічним видом транспорту користувалися у різних куточках України.
Фахівці постійно дбають про безпеку поїздок на електросамокатах, тому перед першою поїздкою користувач проходить відповідний інструктаж.
Крім того, компанія постійно додає нові функції безпеки для користувачів.
Через те, що рух у зоні, де пропонується оренда електросамокатів, досить активний, у компанії вказали помилки, яких мають уникати користувачі під час поїздок.
Так, тим, хто використовує шерінг електросамокатів у Дніпрі, заборонено блокувати тротуари, оскільки це створює перешкоду для пішоходів і ризик для маломобільних громадян, в’їжджати на приватну власність: не можна залишати самокати на приватній території.
Як і в інших містах України, у Дніпрі під час використання електросамокатів заборонено захаращувати автобусні зупинки – хоч самокати й є частиною міської транспортної мережі, вони не повинні блокувати доступ до громадського транспорту.
Одне з головних правил використання двоколісного транспорту – перед поїздкою не вживати алкогольні напої або енергетики.
За недотримання правил безпеки та використання електросамокатів для дніпрян передбачили штрафи, а якщо людина порушує їх повторно, то її акаунт у застосунку можуть й зовсім заблокувати без можливості відновлення.
До того ж, застосунок не дасть змоги завершити поїздку в недозволеному місці – кошти списуватимуться з рахунку клієнта доти, доки він не виїде до зони, де можна паркувати такий вид транспорту.
Електросамокати – це мобільний, зручний та екологічний вид транспорту, яким можуть користуватися мешканці та гості міста. У застосунку видно, де можна їздити й де залишити самокати, тому не дивно, що вони швидко завоювали популярність у Дніпрі.
Серед переваг послуги шерінгу самокатів можна відзначити низьку вартість й зручність використання, до того ж це чудова альтернатива громадському транспорту та зручний спосіб влаштувати прогулянку містом влітку.