Дім Книги – історична назва першої висотки Дніпра. Будівля розташована на розі пр. Дмитра Яворницького та вул. Володимира Вернадського. Перша висотка у місті була відкрита 22 травня 1976 року. 19-поверховий будинок збудували на честь 200-річчя міста, на розі проспекту Карла Маркса та вулиці Дзержинського. Тоді, у брежнєвські часи, будинок був справжнім хмарочосом та виділявся своїми габаритами. До цього в місті переважали дев’ятиповерхівки. На будівництво висотки витратили 4 роки: з 1972 до 1976 року, пише dnepr-future.com.ua.
Історія
У 18 столітті за часів Катеринослава на місці майбутнього хмарочоса розташовувалася торгова площа. Наприкінці століття тут уже збудували кілька дво- та триповерхові будинки, де оселилася міська знать. З приходом Радянського Союзу будинки зайняли представники влади, науковці, культурні діячі тощо.
У період військових дій 1941-1943 років будівлі постраждали, частина була зруйнована. Пізніше їх відновили, але не приділили належної уваги естетичній складовій.
На початку 70-х років влада до ювілею міста вирішила звести найвищу будівлю у Дніпрі. За проєкт відповідав Павло Нірінберг – член Спілки архітекторів СРСР, Лауреат Державної премії СРСР, заслужений архітектор України. Після переїзду до Дніпропетровська Нірінбергу довірили проєкт майбутньої 19-поверхівки. Пізніше архітектор спроєктував такі відомі будівлі у Дніпрі як Міськвиконком, державний цирк, кінотеатр “Родіна” та інші.
Дніпровський хмарочос став першим будинком у проєкті “Корони хмарочосів”. Його ідея полягала у намірі акцентувати терасу головного міського пагорба (Соборної гори) висотними будинками.
Дім Книги
Чому нова висотка отримала саме таку назву? У новобудові на перших двох поверхах розташувався перший в Україні Будинок книги. Тут же встановили велику однойменну вивіску.
Приміщення було поділено на декілька залів. Тут не лише продавали книги, а й влаштовували виставки, збиралися літературні гуртки, проходили конференції. Перед будинком також знаходилася площа з легендарним квітковим годинником. Це був реальний механізм, який показував час.
Будинок Книги понад п’ятнадцять років був центром культурного життя Дніпропетровська.
Після приходу важких дев’яностих, коли населенню було до читання, приміщення стали здавати іншим магазинам.
Серед них:
- Супермаркет «Тріумф» у 1994 році. Відкриття магазину стало яскравою подією, на якій була присутня популярна в ті роки група «Кар-мен». Тоді ж демонтували культову вивіску “Дім Книги”.
- Казино “Імперія”. Відкрилося після “Тріумфу”. Величезний ігровий будинок проіснував до 2009 року, доки в Україні не запровадили закон на заборону грального бізнесу.
- Ресторан «Вестерн», який також не витримав кризи, але вже у 2008 році.
Квітковий годинник теж прибрали наприкінці 90-х років, тому що його часто ламали вандали.
Дім Книги сьогодні
Містяни, як і раніше, називають висотку Будинок Книги. Перед висоткою, на місці квіткового годинника, звели триповерхову сучасну будівлю. У ньому знаходяться офіси, супермаркет, банк та інші комерційні приміщення. У самій 19-поверхівці, як і за радянських часів, розташовуються квартири.