Понеділок, 29 Квітня, 2024

Озеро, Заїзжий двір та “Черево Дніпра”: як виник ринок “Озерка” та що з ним зараз

Коли мандрівник вперше потрапляє у Дніпро та йде прогулятися від залізничного чи автобусного вокзалу проспектом Яворницького, він обов’язково потрапить на одну з візитівок міста. По вулиці Степана Бандери розташована величезна будівля одного з символів Дніпра – ринок “Озерка”. За аналогом з його паризьким побратимом, якого вже не існує, ринок “Озерка” можна сміливо назвати “Черевом Дніпра”. Далі на dnepr-future.

Озирнувшись довкола, приїжджий не відразу розуміє, де саме тут озеро чи інша водойма, яка могла б дати назву цьому торговельному гіганту. Далі допитливість не дасть йому спокою змушуючи заглянути всередину споруди. І тут його чекатимуть величезна кількість спокус. Адже, як кажуть місцеві мешканці, на “Озерці” можна купити все.

Ринок “Озерка”

Озеро, яке переїхало

Важко собі уявити, але в середині позаминулого сторіччя на місці сучасного велетня торгівлі дійсно було озеро, поряд з яким росли дерева та чагарники. Але місто розросталося. Рослинність вирубалася місцевими мешканцями. Озеро висихало перетворюючись на болото. До того ж це була фабрична околиця, осередок кримінального елемента. Тоді влада міста вирішила позбутися цієї похмурої місцини осушивши її. Були прориті канали вниз до сучасного парку імені Глоби. Там утворився ставок, який зберігся і до наших часів. А оскільки на весь тодішній Катеринослав існував тільки один базар, осушений пустир віддали під торговельні ряди. Він отримав назву “Озерний”. Для елітної публіки побудували ресторани та Заїзний двір. Біднішим відводився ряд “Ненажерливий” з простими дерев’яними столами під навісом, де торгували тушкованими тельбухами чи шлунками.

“Озерка” наприкінці минулого сторіччя

Потоп на “Озерному” ринку

У 1915 році у Катеринославі стався потоп. 23 липня на місто впала злива. Особливо дісталося “Озерному” базару. У лічені хвилини змило прилавки і товар. Містом пересувалися човнами, а на Озерній площі вода піднялася на два метри. На щастя, люди вціліли, але збитки були величезні.

Потоп у Катеринославі

Сучасна історія “Озерки”

Коли у перейменованому з Катеринослава на Дніпропетровськ місті запанувала радянська влада, “Озерний” базар отримав звичайну для тих часів назву Центральний Колгоспний ринок.

А на початку 60-х років минулого сторіччя у старого базару почалося зовсім нове життя. За проєктом київських архітекторів був збудований новий гігантський критий павільйон площею 7165 кв.м. 

Всередині його освітлювало понад 1000 ламп, працювали два буфети, кіоски друкованих видань, АТС, радіовузол. Для зручності покупців всюди були розміщені вказівники торговельних рядів.

Такою була “Озерка” до розпаду СРСР, коли за надприбуткове підприємство почалася боротьба кримінальних структур. Ця назва все частіше почала згадуватися у ЗМІ саме у зв’язку з розбірками різних злочинних кланів. 

Зараз це, як і раніше, улюблене місце для покупок мешканців Дніпра та його гостей. Воно належить ТОВ “Центральний ринок” і, на відміну від “Черева Парижу”, можливо успішно проживе ще не один десяток років.

Нова “Озерка”

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.