Середа, 18 Вересня, 2024

Місто на трьох пагорбах. Наймасштабніші пливуни і обвали

Місто Дніпро розташоване  на трьох пагорбах . Під час його розбудови, коли ще не було техніки для вимірювання підземних вод і землі для будівництва ретельно перевіряли лозо шукачі ( лоза активно реагує на воду) , пагорби, на яких зараз стоять житлові масиви Сокіл і Тополя, були відмічені, як не придатні для будівництва. Але в радянські часи, коли місто вимагало розширення і нових площ під житло,уже маючи досконаліші технології будівництва, виросли житлові масиви з багатоповерховими будинками. Пагорби були забудовані і часто прямо над балками будувались багатоповерхівки, пише dnepr-future.com.ua.

Загалом небезпечні зони розкидані по всьому місту. Зміни клімату несуть нам довгі і рясні дощі, що має негативний вплив на ґрунти. Тим будівлям, які стоять на палях, підтоплення не страшні. Безпечними для будинків є і кристалічні породи. Хіба що загрожує надмірна сирість. А от старі п’яти поверхові житлові будинки, що стоять на глинистих породах та ще і поблизу підземних водних комунікацій, потрапляють в зону ризику.

На правому березі міста всього 36 балок і рівчаків. На багатьох площах є загроза зсувів і підтоплень. Спровокувати їх можуть не лише природні аномалії, а і людська діяльність. Безпечне існування для дніпрян можливе при умові належного утримання існуючих гідроспоруд і будівництві нових. Але коштів на це у бюджеті міста катастрофічно не вистачає. Про найнебезпечніші ділянки  і  недавні зсуви далі.

Зустрічна балка

У 1997 році на житловому масиві Тополя 1 сталася наймасштабніша за наслідками техногенна катастрофа. Тоді зсув зруйнував два дитячих садочки, школу і житловий дев’ятиповерховий будинок. 

Площа зсуву склала тисячу п’ятсот квадратних метрів. 

 Ще один будинок, малосімейна багатоповерхівка, із-за аварійного стану  став непридатним для проживання.

Ця техногенна катастрофа дивом обійшлась без масової загибелі людей. Сьогодні її причини пояснюють якістю ґрунтів (дрібнодисперсні суглинки).  Але до інженерно-геологічних особливостей додалась людська безпечність і безвідповідальність.

Пройшло 24 роки, але схил балки залишається нестійким. Минулого року на цій території встановили спостережні свердловини . Це сучасне устаткування, яке через кожні дві години передає дані про стан  ґрунту і рівня підземних вод. 

У Дніпрі на сьогодні близько 500 житлових будинків знаходиться в зонах можливих зсувів. Часті зливи  перенасичують землю вологою. Забудова балочно-ярових територій порушила природний дренаж і перешкоджає випаровуванню та природним стоком води.  І як результат – зсуви.

Рибальська балка

Проблемна територія подовж Рибальської балки тягнеться від вулиці Титова до вулиці Стромцова. А ще є  небезпечна ділянка між проспектом Поля і вулицею Робочою. В дев’яності роки  тут почали інтенсивно зміщуватись ґрунти і кілька багатоповерхівок прийшлось відселяти. Аварійну порожню будівлю в чотирнадцять поверхів  на вулиці Гавриленка розібрали лише кілька років тому і частково укріпили схил балки.

А вже в цьому році через сильні зливи зсув ледве не зніс приватну будівлю. Опорна стіна не витримала надмірного зволоження і сповзла на будинок, зруйнувавши одну стіну.

 Мешканці дивом не постраждали, бо під тією стіною стояло ліжко. Будинок потребує капітального ремонту, а опорна стіна – надійного укріплення.

Зона ризику на проспекті Яворницького

У 2019 році аварійного просідання зазнав гуртожиток Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», що на перехресті проспекту Яворницького і проспекту Гагаріна. Спочатку основною причиною назвали техногенну. Під гуртожитком була не засипана траншея і там збиралась вода від рясних і частих опадів.Таким чином  стався розмив ґрунту під фундаментом. По будівлі пішли тріщини і поруч провалився асфальт.

 Студентів терміново евакуювали і тимчасово розмістили в інших гуртожитках. Але проблема виявилась складною і вирішити її швидко не вдалось.  Пізніше експертиза  довела, що на просідання будівлі вплинуло будівництво метро. Підприємство-підрядник виплатило «Дніпровській політехніці» збитки.

Довга балка

На вулиці Сірка мешканці приватного сектору давно бідкаються, що їхні двори поступово сповзають в балку. Ливнева каналізація тут практично відсутня. Зсуви загрожують і будинкам на вулиці Телевізійній. Мешканці не раз писали листи  до міської влади, щоб замінити лівньовки, але це приватний сектор і кошти до нього ніяк  не доходять.

Небезпечною є територія і з протилежного боку Довгої балки, в районі вулиці Куп’янської. Свого часу приватний сектор цієї вулиці  взагалі планували відселити. 

Дно балки засипане сміттям, з будинків усі використані води спускаються туди ж, в балку. Схили досить круті і будівлі розташовані в небезпечній близькості до них. Будинки є і в самій балці: приватні помешкання і підприємства. 

Тунельна балка

Житловий масив Сокіл відділяє від  масиву Тополя Тунельна балка. На її схилі уже кілька років тому з’явилося величезне провалля. Воно збільшується і наближається до вулиці Космічної. Свого часу  на схилі вирубали дерева для того, щоб прокласти трубу. З тієї труби залишились якісь шматки. 

Проблема нагадує ту, яка сталась на масиві Тополя.Такі ж ґрунти – дрібнодисперсні суглинки, які легко розмиваються водою. Розвалена труба і злив води прямо в балку. 

Січеславська Набережна

Але не лише на пагорбах чатує небезпека. Сильні зливи стали причиною обвалу Січеславської Набережної . Пішохідна зона разом з огорожею упали в воду. 

За кілька днів територія обвалу розширилась. Обрушились плити, на яких стояла огорожа. Як стверджують спеціалісти, опорна стіна не зруйнована. Але сталося вже три обвали, а синоптики знову прогнозують  дощі.

Мандриківська вулиця

Вулицю Мандриківську після кожної зливи затягує мулом. Причиною цього став зсув, який спровокувала забита сміттям канава і труби. За два роки глиняні потопи стали звичними для мешканців вулиці.  Проекту для комплексного ремонту вулиці ще немає. А дощі не чекають.

Перелік небезпечних територій нашого міста можна продовжити. Окрім специфічності місцевості, на якій знаходиться Дніпро, великий вплив має зношеність водо несучих комунікацій і лівньовок. З розривів і тріщин трубопроводів вода стікає в землю і підмиває і без того перенасичені вологою ґрунти, поповнює пливуни. В екологічному паспорті області за 2019 рік зазначається, що тридцять відсотків водно-каналізаційних комунікацій дореволюційного та довоєнного періоду. Вони давно потребують заміни. Решта конструкцій теж мають зношеність до сімдесяти відсотків. 

А ще у місті немає однієї служби, яка б займалась попередженням зсувів. Її ліквідували в дев’яності роки. Сьогодні окремі служби відповідають за певні напрямки.

А тим часом у місті майже щороку в результаті зсувів відбувається  руйнація приватних будинків, деформуються багатоповерхівки, промислові будівлі, дитячі заклади.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.