Вівторок, 27 Липня, 2021

Площа біля парку Шевченка: варварство чи модернізація?

Розуміючи невідкладність місцевих виборів, команда мера Філатова вирішила модернізувати деякі вулиці, щоб отримати наочну демонстрацію своєї продуктивної роботи, очікуючи, що громадяни це...

Фонтани, водоспад і струмок: топ місць Дніпра, де можна освіжитися в спеку

Липень не жаліє жителів Дніпра своїми температурами - показники градусника досягають відміток далеко за 40. У таку погоду хочеться знайти затишне містечко,...

Як вибрати авто для всієї родини?

Сімейний автомобіль повинен бути містким, безпечним і надійним. Перевагами стануть просторий салон, великий багажник, зручні сидіння. Яка машина буде оптимальним варіантом для...

Археологічні знахідки за останні п’ять років на Дніпропетровщині

Наш регіон багатий на артефакти минулого. За свідченнями археологічних знахідок наш край заселявся близько ста тисяч років тому. Поселення розміщались уздовж річок...

Які будівлі планують побудувати на Набережній Перемоги

Дніпро - місто, яке йде в ногу з часом, постійно розвивається і "вирощує" незвичайні офісні будівлі, житлові комплекси, розважальні центри... Одна з...

Місто на трьох пагорбах. Наймасштабніші пливуни і обвали

Місто Дніпро розташоване  на трьох пагорбах . Під час його розбудови, коли ще не було техніки для вимірювання підземних вод і землі для будівництва ретельно перевіряли лозо шукачі ( лоза активно реагує на воду) , пагорби, на яких зараз стоять житлові масиви Сокіл і Тополя, були відмічені, як не придатні для будівництва. Але в радянські часи, коли місто вимагало розширення і нових площ під житло,уже маючи досконаліші технології будівництва, виросли житлові масиви з багатоповерховими будинками. Пагорби були забудовані і часто прямо над балками будувались багатоповерхівки, пише dnepr-future.com.ua.

Загалом небезпечні зони розкидані по всьому місту. Зміни клімату несуть нам довгі і рясні дощі, що має негативний вплив на ґрунти. Тим будівлям, які стоять на палях, підтоплення не страшні. Безпечними для будинків є і кристалічні породи. Хіба що загрожує надмірна сирість. А от старі п’яти поверхові житлові будинки, що стоять на глинистих породах та ще і поблизу підземних водних комунікацій, потрапляють в зону ризику.

На правому березі міста всього 36 балок і рівчаків. На багатьох площах є загроза зсувів і підтоплень. Спровокувати їх можуть не лише природні аномалії, а і людська діяльність. Безпечне існування для дніпрян можливе при умові належного утримання існуючих гідроспоруд і будівництві нових. Але коштів на це у бюджеті міста катастрофічно не вистачає. Про найнебезпечніші ділянки  і  недавні зсуви далі.

Зустрічна балка

У 1997 році на житловому масиві Тополя 1 сталася наймасштабніша за наслідками техногенна катастрофа. Тоді зсув зруйнував два дитячих садочки, школу і житловий дев’ятиповерховий будинок. 

Площа зсуву склала тисячу п’ятсот квадратних метрів. 

 Ще один будинок, малосімейна багатоповерхівка, із-за аварійного стану  став непридатним для проживання.

Ця техногенна катастрофа дивом обійшлась без масової загибелі людей. Сьогодні її причини пояснюють якістю ґрунтів (дрібнодисперсні суглинки).  Але до інженерно-геологічних особливостей додалась людська безпечність і безвідповідальність.

Пройшло 24 роки, але схил балки залишається нестійким. Минулого року на цій території встановили спостережні свердловини . Це сучасне устаткування, яке через кожні дві години передає дані про стан  ґрунту і рівня підземних вод. 

У Дніпрі на сьогодні близько 500 житлових будинків знаходиться в зонах можливих зсувів. Часті зливи  перенасичують землю вологою. Забудова балочно-ярових територій порушила природний дренаж і перешкоджає випаровуванню та природним стоком води.  І як результат – зсуви.

Рибальська балка

Проблемна територія подовж Рибальської балки тягнеться від вулиці Титова до вулиці Стромцова. А ще є  небезпечна ділянка між проспектом Поля і вулицею Робочою. В дев’яності роки  тут почали інтенсивно зміщуватись ґрунти і кілька багатоповерхівок прийшлось відселяти. Аварійну порожню будівлю в чотирнадцять поверхів  на вулиці Гавриленка розібрали лише кілька років тому і частково укріпили схил балки.

А вже в цьому році через сильні зливи зсув ледве не зніс приватну будівлю. Опорна стіна не витримала надмірного зволоження і сповзла на будинок, зруйнувавши одну стіну.

 Мешканці дивом не постраждали, бо під тією стіною стояло ліжко. Будинок потребує капітального ремонту, а опорна стіна – надійного укріплення.

Зона ризику на проспекті Яворницького

У 2019 році аварійного просідання зазнав гуртожиток Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», що на перехресті проспекту Яворницького і проспекту Гагаріна. Спочатку основною причиною назвали техногенну. Під гуртожитком була не засипана траншея і там збиралась вода від рясних і частих опадів.Таким чином  стався розмив ґрунту під фундаментом. По будівлі пішли тріщини і поруч провалився асфальт.

 Студентів терміново евакуювали і тимчасово розмістили в інших гуртожитках. Але проблема виявилась складною і вирішити її швидко не вдалось.  Пізніше експертиза  довела, що на просідання будівлі вплинуло будівництво метро. Підприємство-підрядник виплатило «Дніпровській політехніці» збитки.

Довга балка

На вулиці Сірка мешканці приватного сектору давно бідкаються, що їхні двори поступово сповзають в балку. Ливнева каналізація тут практично відсутня. Зсуви загрожують і будинкам на вулиці Телевізійній. Мешканці не раз писали листи  до міської влади, щоб замінити лівньовки, але це приватний сектор і кошти до нього ніяк  не доходять.

Небезпечною є територія і з протилежного боку Довгої балки, в районі вулиці Куп’янської. Свого часу приватний сектор цієї вулиці  взагалі планували відселити. 

Дно балки засипане сміттям, з будинків усі використані води спускаються туди ж, в балку. Схили досить круті і будівлі розташовані в небезпечній близькості до них. Будинки є і в самій балці: приватні помешкання і підприємства. 

Тунельна балка

Житловий масив Сокіл відділяє від  масиву Тополя Тунельна балка. На її схилі уже кілька років тому з’явилося величезне провалля. Воно збільшується і наближається до вулиці Космічної. Свого часу  на схилі вирубали дерева для того, щоб прокласти трубу. З тієї труби залишились якісь шматки. 

Проблема нагадує ту, яка сталась на масиві Тополя.Такі ж ґрунти – дрібнодисперсні суглинки, які легко розмиваються водою. Розвалена труба і злив води прямо в балку. 

Січеславська Набережна

Але не лише на пагорбах чатує небезпека. Сильні зливи стали причиною обвалу Січеславської Набережної . Пішохідна зона разом з огорожею упали в воду. 

За кілька днів територія обвалу розширилась. Обрушились плити, на яких стояла огорожа. Як стверджують спеціалісти, опорна стіна не зруйнована. Але сталося вже три обвали, а синоптики знову прогнозують  дощі.

Мандриківська вулиця

Вулицю Мандриківську після кожної зливи затягує мулом. Причиною цього став зсув, який спровокувала забита сміттям канава і труби. За два роки глиняні потопи стали звичними для мешканців вулиці.  Проекту для комплексного ремонту вулиці ще немає. А дощі не чекають.

Перелік небезпечних територій нашого міста можна продовжити. Окрім специфічності місцевості, на якій знаходиться Дніпро, великий вплив має зношеність водо несучих комунікацій і лівньовок. З розривів і тріщин трубопроводів вода стікає в землю і підмиває і без того перенасичені вологою ґрунти, поповнює пливуни. В екологічному паспорті області за 2019 рік зазначається, що тридцять відсотків водно-каналізаційних комунікацій дореволюційного та довоєнного періоду. Вони давно потребують заміни. Решта конструкцій теж мають зношеність до сімдесяти відсотків. 

А ще у місті немає однієї служби, яка б займалась попередженням зсувів. Її ліквідували в дев’яності роки. Сьогодні окремі служби відповідають за певні напрямки.

А тим часом у місті майже щороку в результаті зсувів відбувається  руйнація приватних будинків, деформуються багатоповерхівки, промислові будівлі, дитячі заклади.

Latest Posts

Фонтани, водоспад і струмок: топ місць Дніпра, де можна освіжитися в спеку

Липень не жаліє жителів Дніпра своїми температурами - показники градусника досягають відміток далеко за 40. У таку погоду хочеться знайти затишне містечко,...

Як вибрати авто для всієї родини?

Сімейний автомобіль повинен бути містким, безпечним і надійним. Перевагами стануть просторий салон, великий багажник, зручні сидіння. Яка машина буде оптимальним варіантом для...

Археологічні знахідки за останні п’ять років на Дніпропетровщині

Наш регіон багатий на артефакти минулого. За свідченнями археологічних знахідок наш край заселявся близько ста тисяч років тому. Поселення розміщались уздовж річок...

Які будівлі планують побудувати на Набережній Перемоги

Дніпро - місто, яке йде в ногу з часом, постійно розвивається і "вирощує" незвичайні офісні будівлі, житлові комплекси, розважальні центри... Одна з...

У Покрові з’явиться дитсадок «на щастя» у формі підкови  

У Покрові Дніпропетровської області з’явиться дитсадок «на щастя» у формі підкови. Його зможуть відвідувати 115 дітей. Як повідомляє dnepr-future.com.ua, новий заклад, який будує Дніпропетровська облдержадміністрація,...