Понеділок, 14 Жовтня, 2024

Сергій Блохін: розвиток будівельної механіки в Україні

Становлення будівельної механіки в Україні відбувалося під впливом розвитку Київського політехнічного інституту на початку 20 століття. Її основоположниками вважаються Віктор Кирпичов, Степан Тимошенко та Євген Патон, які заснували київську школу будівельної механіки та мостобудування. Це дозволило продовжити працювати над вдосконалення молодої науки таким столичним фахівцям, як Микола Жудін, Давид Вайнберг, Петро Варвак та іншим. У нашому місті новими можливостями для їхнього розширення згодом скористався Сергій Блохін – дніпропетровський науковець у галузі будівельної механіки та прикладної теорії пружності. Далі на dnepr-future.

Життєвий шлях і наукова кар’єра Сергія Блохіна

Сергій Блохін народився 27 березня 1954 року у Дніпропетровську. Свій навчальний шлях він розпочав у Дніпропетровському національному університеті залізничного транспорту. Здобувши освіту у 1977 році, випускник продовжив академічну та професійну діяльність в аспірантурі Дніпропетровського відділення Інституту механіки АН УРСР. Завдяки наставництву вченого-механіка Всеволода Лазаряна він вдало захистив дисертацію у 1981 році. 

Як кандидат технічних наук, Сергій Блохін тоді ж обійняв посаду асистента у Дніпропетровському гірничому інституті. Ініціювавши створення лабораторії “Динаміки та міцності несучих конструкцій штучних споруд гірничо-металургійних підприємств ПІВДНЯ”, він став її науковим керівником у 1988 році в освітньому закладі. Завдяки її заснуванню у Дніпропетровському гірничому інституті розпочалися експериментальні гірничі дослідження на чолі з новим професійним складом інженерів. 

Дорісши до доцента, науковець здобув ступінь доктора технічних наук з дослідженням на тему “Динаміка тягових агрегатів та підвищення ефективності експлуатації кар’єрних потягів” у 1989 році. Через рік це дозволило йому стати професором у Дніпропетровському гірничому інституті та зануритися у написання наукових робіт про технічні механізми та технології залізничних екіпажів. Одна з його розробок автоматичних систем управління здобула широку популярність на Оленегорському, Лебединському, Алмалицькому та Соколовсько-Сарбайскому комбінатах. Згодом він продовжив управляти першими в Радянському Союзі дослідницькими роботами над вивченням динаміки роботи шахтного обладнання та покращенням безпеки експлуатації шахтних об’єктів. 

У 1993 році Сергій Блохін став очільником кафедри механічної та біомедичної інженерії на 20 років. Через рік він обійняв посаду декана механіко-машинобудівного факультету, водночас протягом тривалого часу залишаючись академіком підйомно-транспортної Академії наук України, членом експертних рад ДАК МОН України та ВАК України. Помер науковець 1 серпня 2013 року у рідному місті.

Фото: Енциклопедія Сучасної України

Значення наукової діяльності Сергія Блохіна для будівельної механіки

Сергій Блохін зробив важливий внесок для розвитку вітчизняної будівельної механіки та прикладної теорії пружності. Його академічний доробок складається майже з 200 наукових праць, серед яких “Методи моделювання під час проєктування гірничого обладнання”, “Поліпшення динамічних якостей тягових агрегатів під час руху на криволінійних ділянках малого радіуса”, “Точне розв’язання деяких задач механіки” тощо. Педагогічна діяльність науковця також дозволила підготувати 7 кандидатів і 2 доктори наук. За свою діяльність він був нагороджений Премією імені академіка Лазаряна в області механіки, Премією Ленінського комсомолу України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України та Знаком “Шахтарська слава”. 

Фото: Міжнародна конференція, присвячена пам’яті професора Сергія Блохіна

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.