Четвер, 25 Квітня, 2024

Готель «Лондон» – унікальна пам’ятка архітектури Дніпра

Готель «Лондон» – історична назва будинку, який розташований за адресою Воскресенська, 10. Будівля має статус пам’ятки архітектури місцевого значення і знаходиться під наглядом Управління з питань охорони культурної спадщини ДМР. Далі на dnepr-future.

Будівля при Катеринославі

В кінці 1890-х рр. ділянку, на якій нині розташована Пам’ятка, купив інженер-технолог І. Є. Бродський. Майже відразу почалося будівництво великого прибуткового будинку, який складався з чотирьох корпусів, які утворювали прямокутний внутрішній двір. Головним замовником корпусу, який виходив на вул. Воскресенську, був клуб Катеринославського Громадського зібрання. На 2 та 3 поверхах розмістили зал для проведення урочистих заходів, ресторан, гостинні та ігрові зали. Завершений у 1902 році Головний фасад отримав еклектичне рішення з використанням ренесансних та барокових елементів декору (скульптури, барельєфи, маскарони, картуші, розписи). Завершували спільну композицію два фланкуючі триярусні фронтони мансардного поверху. Перший поверх з великими вітринами займали магазини та пивна заводу Ф.Ф. Боте. У дворових корпусах розмістилися житлові та канцелярські приміщення. В 1912 клуб перестав оплачувати оренду і з’їхав. Натомість у будівлі відкрили готель першого класу «Лондон».

Будівля при Дніпропетровську

У грудні 1919 р. готель був націоналізований, а приміщеннях розмістився Військово – Революційний комітет. У 1922 р. тут відкрили готель «Червоний» на 78 номерів, який працював і під час окупації 1941-1943 років. Під час звільнення міста, корпуси будівлі повністю вигоріли, на головному фасаді було зруйновано частину фронтонів і декору, сильно постраждали стіни дворового корпусу.

У 1946 р. частина відбудованих приміщень будівлі була зайнята артіллю «Металоуніверсал».

1948 р. реконструкцією будівлі зайнявся “Укрдіпромез” – державна проєктна організація Дніпра. Проєкт реконструкції створив архітектор М.Б. Шнеєрсон. Під час відновлення головний корпус частково втратив первісне оздоблення (розібрано фронтони, цегляний декор першого поверху було заштукатурено і нанесено рустування, зафарбовано розписи в картушах тощо), над ним та крилами надбудовано четвертий поверх, дворовий корпус майже повністю розібраний, а збережені стіни використані для продовження лівого крила (фасад нової триповерхової добудови виконано в стилістиці дворових фасадів). 

Реконструкція завершилася 1949 року. В оновленому будинку окрім інституту “Укрдіпромез” розмістилися приміщення “Побутремонту”, а на першому поверсі – кафе «Червоний мак». За планом поверхи, а також підвал і горище було з’єднано з приміщеннями прилеглих до Пам’ятки будівель №8 та №12. 

У шістдесяті роки «Укрдіпромез» перебрався до оновлених корпусів на Набережну. Звільнені приміщення були зайняті Райкомунгоспом.

У сімдесяті роки на зміну районним службам прийшла міська прокуратура. Кафе, перебудоване у ресторан «Театральний», закрилося у 1990-ті роки.

Будинок при Дніпрі

Нині більшість приміщень Пам’ятки здаються в оренду під офіси та торгівлю. У меншій частині будинку мешкають люди. Про колишню розкіш цінної архітектурної пам’ятки Дніпра нагадують рештки декору. Тут залишився барельєф Бетховена, ліпні леви та муза без рук.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.