П’ятниця, 11 Жовтня, 2024

Будинок Торгівлі: що сталося з легендарним торговим центром

Ностальгуючи, городяни обов’язково згадають Будинок торгівлі на Слобожанському проспекті (колишній пр. Правди). Проте ще на початку 2000-х років торговий центр славився своїми масштабами та сучасним оснащенням, а сьогодні він асоціюється зі словами “розруха”, “застій”, “порожнеча”. Будинок торгівлі втратив свою популярність і, більше того, вже 15 років повільно руйнується на першій лінії в жвавій частині міста. Більше на сайті dnepr-future.

Початок “легенди”

Початковий дизайн будівлі належав архітектору В.Соболю. За його проектом у 1977 році було зведено та відкрито найбільший центр Дніпра, у якому могло розміститися одночасно понад 700 осіб. Вже на той час у будівлі встановили ескалатори, 2 пасажирські та 5 вантажних ліфтових кабін, кондиціонери. Новозведений будинок тут же привернув увагу і став єдиним сучасним торговим центром Дніпра.

Площа будівлі становила 16 000 м². На 6.2 тисяч розмістилися торгові павільйони. Масштаби конструкції були настільки великі, що для жіночого та чоловічого одягу виділили окремі поверхи. Також весь перший поверх віддали під єдиний на той момент магазин продовольчих та господарських товарів “Універсам”. Інші поверхи обладнали під офіси. Для штату, що складався з 760 осіб, створили їдальню, буфет, жіночі та чоловічі душові, зони для відпочинку.

Будинок торгівлі також привертав увагу фасадом. Будівлю виклали зеленою плиткою та не фарбували. Але навіть у такому вигляді торговий центр опинився на календарях та листівках міста.

Згасання “легенди”

Через 18 років безперервної роботи торговий центр почав змінювати формат роботи. 1995 року будинок викупив приватний власник. Оскільки акціями заволоділи одразу 316 людей, площі комплексу почали здаватися в оренду.

У 2004 році було ухвалено рішення реконструювати будинок. У часовий період з 2004 по 2006 рік проводилися роботи всередині будівлі, але ремонт заморозили. Відновити його спробували лише у 2008 році і теж безуспішно.

Потім для легенди минулого почалися ще складніші часи. За володіння будинком і територією, що належить йому, почали боротися власники ЗАТ “Дніпропетровський будинок торгівлі” та ТОВ “Будинок торгівлі — Суперстор”. Причиною війни за територію стала низка рішень, прийнятих міською радою щодо права користування землею. Будинок торгівлі спочатку віддавали справжнім власникам, а згодом — організації, пов’язаній з Ігорем Коломойським. У той момент, коли Дніпропетровський будинок торгівлі був остаточно переданий у володіння ПриватБанку, його легендарність була зруйнована. Причому зруйнована у прямому сенсі слова.

ПриватБанк взявся не за реконструкцію, а за знесення старої будівлі. Приміщення майже повністю знесли, залишивши лише окремі його частини. На вільній території розпочали будівництво будівлі з білої цегли.

У 2017 році Будинок торгівлі, який вже почав обростати легендами, разом із ПриватБанком перейшов у володіння держави. Напівзруйновану та недобудовану будівлі виставили за ацкціон. Переможцем аукціону став власник бізнесу. За територію він мав би сплатити понад 10 мільйонів гривень. Проте за комплекс так і не внесли оплату, і він залишився у власності держави.

2020 року було проведено повторний тендер на право володінням території на Слобожанському. Його отримав Євген Скосар, який володіє організацією з лову та переробки риби. Варто зазначити, що за два роки стан території не змінився, а його новий власник фігурує в масі кримінальних справ про ухилення від податків, порушення природоохоронного законодавства, неправомірне заволодіння чужими грошима.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.