Субота, 20 Квітня, 2024

Обвал фасаду будинку в центрі міста

На проспекті Яворницького, з вечора від будинку №100 почали відвалюватись елементи історичного фасаду, включно з ліпними елементами, розповідає “dnepr-future.com.ua“.

Малі шматки почали відколюватись наприкінці дня другого вересня, а з ночі на ранок відвалилися основні елементи фасаду.

На ранок третього вересня інформації про постраждалих немає, остання буде оновлюватись, якщо у міські лікарні потраплять потерпілі та відмітять це у своїй скарзі.

Історична довідка

Будинок на проспекті Яворницького, 100, (історична назва Карла Маркса) був збудований у середині двадцятого століття в архітектурному стилі, що закріпив за собою назву сталінський ампір. Взагалі, ампір був головною архітектурною течею під час правління Наполеона I Бонапарта. Ампір уособлював культ імператора та велич Французької Імперії. Згодом, після абдикації Наполеона Бонапарта, ампір відійшов у аннали історії, звісно, до певного періоду. 

За часів правління Сталіна, вже за радянської влади, ампір відновився у новій, «сталінський» формі. Він характеризувався великими зводами, архітектурними надлишками, колонами, а екстер‘єр демонстрував розкіш, яку може дозволити собі лише державний апарат. Замість імператора, ампір став кадити фіміам Генеральному Секретарю Центрального Комітету Партії СРСР. 

Сьогодення

У дев‘яносто першому році «імперія» розпалася, та уся велич подібних будинків вкрилася пилом історії та «поросла» тріщинами у фасаді. Будівлі перекрасили, але капітального ремонту не проводили. Згодом, ліпнина почала частково відділятись від основи будівлі та падати на тротуар, загрожуючи безпеці городян. Спливав час, частини дому №100 віддавали під офіси та магазини. На місці обвалу, до певного часу, знаходився магазин жіночої косметики «Єва», власники якого кілька разів проводили внутрішній ремонт, що навряд чи корелював з умовами експлуатації будинку та призводив до утворення тріщин та надривів в центрі будівлі.

Що буде далі?

Скоріш за все, рішенням адміністрації буде встановлена металева сітка, що буде уловлювати елементи відпадаючого фасаду, як це зробили за історичним поліційним відділком, що розташований на Соборній площі. Сумнівно, що з міського бюджету будуть виділені гроші на реконструкцію, як на ну, що роблять навпроти Дніпропетровської Ради. Остання відбудова будинків повинна залишатись показовою для поважних гостей, а увагу від будинку №100 відверне торговельний центр «Пасаж», що розташований навпроти. До речі, «Пасаж» було збудовано на місці центру «Дитячій світ», який досі з теплом згадують городяни. Велична архітектурна пам‘ятка за своїм архітектурним рівнем споріднена з центральним універмагом, була знищена, а на її місці був збудований центр «Пасаж», який більше схожий на блискучій саркофаг на знищеному трагедією четвертому блоці  Чорнобильській Атомній Електростанції, ніж на витвір архітектурного мистецтва XXI століття. 

Місто, де кожний другий дім проспекту є історичною пам‘яткою, активно перетворюють у місто торгівлі, що все більше витісняє залишки культури.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.